GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-08-2020 12:35   Güncelleme : 20-08-2020 12:44

Üçbin Caretta Caretta Yavrusu Denizle Buluşacak

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş: ‘’Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü sahilinde yavru kaplumbağa çıkışlarında rekor bekleniyor’’

Üçbin Caretta Caretta Yavrusu Denizle Buluşacak

‘’ODTÜ Deniz Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, Türkiye’nin en güvenlikli ve korunaklı sahilinde 30’dan fazla gerçek kaplumbağa yuvası var. 3 binin üzerinde yavru kaplumbağanın denizle buluşmasını bekliyoruz. Bu da bizim için bir rekor olacak’’

‘’Türkiye’nin hem denizi hem de kumsalı korunaklı tek kaplumbağa üreme alanı ODTÜ sahilinde. Türkiye’de 21 adet koruma alanı var. ODTÜ sahili Aralık 2019 yılında kaplumbağa bilim kurulu ODTÜ sahilini koruma alanı ilan edilmesi kararı aldı ve bakanlığa sunuldu’’

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü sahilinden deniz en az 3 bin yavru kaplumbağanın çıkış yapmasının beklendiği bildirildi.

ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, Türkiye’nin en korunaklı sahilinde 30’un üzerinde gerçek kaplumbağa yuvasının bulunduğunu bu yuvalardan ise 3 bin yavrunun denizle buluşacak olmasından mutlu olduklarını söyledi.

Enstitü sahilinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Kıdeyş, sahillerimize kaplumbağa yavrularının çıkışı başladı diyerek şunları söyledi:

‘’Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli deniz Bilimleri Enstüitüsünün sahili çok önemli ve özel bir sahil. Türkiye genelinde 21 tane kamlumbağa koruma alanı mevcut. Aralık ayı 2019 yılında yapılan Kamlumbağa bilim komisyonu toplantısında alınan kararla koruma alanı ilan edilmesi konusunda ODTÜ sahili ilgili bakanlığa sunuldu. Eğer kabul edilir ise burası 22’inci koruma alanı olacak. Süreç devam ediyor. Beklentimiz yakında burası da resmi koruma alanı listesinde yerini alacak, biz sabırsızlıkla bekliyoruz.’’

ODTÜ Erdemli deniz Bilimleri Enstitüsü yerleşkesi sahilinin çok özel bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Kıdeyş, ‘’Burası neden çok özel yapıya sahip çünkü enstitünün doğrudan çalışma alanı burası. Bu sahilde nesli tükenmekte olan kaplumbağaları değil bir çok konuda araştırma yapıyoruz. Mesela bir cihazımız var ki sahildeki deniz kumunun sıcaklığını ölçüyor. Deniz kumu sıcaklığı kaplumbağalar açısından çok önemli. Kaplumbağaların cinsiyeti kumun sıcaklığı ile yakından ilişkili. Kumun sıcaklığı 32 derecenin üzerinde ise yavruların hepsinin dişi olması gerekiyor. Eğer sıcaklık 26-28 derece arasında ise erkek olacaktır. İkisinin arasında ise bir yarısı dişi bir kısmı ise erkek olur. Bu cihaz kaplumbağaların araştırılmasında çok önemli bir cihaz niteliği taşıyor. Bunun yanında sahilde mikro çöplerin araştırmasını araştırıyoruz, bölgede başka hangi canlılar var onları da araştırıyoruz. Kum zambakları da koruma altında olan bir tür. Kum zambakları kaplumbağa üremesinde önemli bir yere sahip çünkü kumdaki erozyonu önlüyor. Kaplumbağalar da üremek için kum zambaklarına yakın korunaklı noktalara yuva açıyorlar. Bu nedenle ortamın tümü ile korunması gerektiği içindir ki ODTÜ sahili korunaklı olmasından dolayı çok kıymetlidir. Ayrıca enstitünün 500 metre mesafesindeki denizi balıkçılığa karşı koruma alanı haline getirildi. Türkiye’de hem denizin hem de sahilin koruma alında olduğu başka bir alan yok Sadici burada var. Bu açıdan da burası çok önemli yere sahip. Bu nedenle burasının kaplumbağa üreme alanı olarak tescillenmesi gerektiğini düşünüyoruz’’ diye konuştu.

Yaklaşık iki aydır anne kaplumbağalar sahillere çıkışlarını yaptılar diyen Kıdeyş, bizim sahillerimize iki ayrı kaplumbağanın çıktığını bunlardan bir tanesinin Caretta caretta deniz kaplumbağası ile diğerinin yeşil kaplumbağa dediğimiz (Chelonia mydas) kaplumbağaları çıkmaktadır. Şöyle bir müjde de vermek isterim bu sene 1 kilometrelik korunaklı alanda kaplumbağa çıkıları açısından rekor bir sene. Çünkü 30’un üzerinde gerçek yuva tespitimiz var. Her yuvadan ortalama 80 ile 100 yavrunun çıkacağını hesap edersek 3 binin üzerinde yavru çıkışı beklemekteyiz. Yavrular çıkmaya başladı ve bizler de onları yakından takip etmekteyiz. Yavruların denizle buluşmasından mutlu oluyoruz’’ ifadesini kullandı.

Kaplumbağa yavrularının çıkışlarında sıkıntıların da yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, turizm sezonu olmasından kaynaklı engellerin yaşandığını belirterek, ‘’mümkünse kaplumbağa üreme alanları için kamp çadırlarımızı mümkünse gerilere yapalım ve geceleri ışık kullanmayalım ki yavrular kumdan çıktıklarındaki ıslaklığı muhafaza etsinler ve denize ulaşarak yaşama tutunsunlar. Çünkü yavrular genelde geçe çıkış yapıyor, nadiren de gündüz çıktıkları oluyor. Yavruyu görüldüğünde ele almamak gerekir ki kendisi denize ulaşsın. Çünkü yavrunun denize ulaşması esnasında yaptığı çaba kaslarının gelişmesine yardımcı olacaktadır’’ şeklinde konuştu.