EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-08-2020 16:15   Güncelleme : 15-08-2020 16:26

Esenpınar Turfanda Elmanın Merkezi Oldu, Bodur Elma Üreticinin Yüzünü Güldürdü

Esenpınar Mahallesinde üreticiler bodur elma yetiştiriciliğine yöneldi. Son 15 yılda bin 500 dekar alana erkenci tür olan bodur elma dikimi yapıldı. Geçen yıl Erdemli genelinde 7 bin dekar alanda toplam 55 bin ton elma üretilirken bunun 10 bin tonunu tek başına Esenpınarı’nda üretiliyor. Bodur elma üreticisinin yüzünü güldürürken Esenpınarının gelecekte bodur elmanın merkezi olması bekleniyor.

Esenpınar Turfanda Elmanın Merkezi Oldu, Bodur Elma Üreticinin Yüzünü Güldürdü

Alternatif ürün olarak dikilen yaz elması (Bodur) elmanın dalında kilosu 3 liradan alıcı bulması üreticilerin yüzünü güldürdüğü bildirildi.

Üreticilerden Aziz Demirtaş, bu yılın Mayıs ayı başlarında yağan dolu nedeniyle birçok elma bahçesinin zarar görmesine rağmen ağaçların meyve vermesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Erdemli ilçesine bağlı Esenpınarı Mahallesinde elma yetiştiriciliği yaptığını belirten Demirtaş, ‘’Mahalle halkı eskiden sebze yetiştiriciliği yapıyordu, bu uğraştan yeteri kazancı elde edemeyince şimdi bodur elma yani erkenci turfanda elma yetiştiriciliğine yöneldi. Türkiye’nin ilk turfanda elması bizim bölgemizde yetişiyor. Temmuz ayının başında başlayıp Ağustos’un sonlarına doğru hasadı bitiyor. Tüccar dalında kilosunu 3 liradan satın alıyor. Sebze yetiştiriciliğine baktığımızda elma yetiştiriciliğinden üretici iyi gelir elde ediyor. Bu da biz üreticileri sevindiriyor’’ dedi.

Bu yılın Mayıs ayı başlarında bölgede yaşanan dolu afetinden ağaçların etkilendiğini belirten Demirtaş, ‘’Tüm bu olumsuz hava şartlarına rağmen ağaçlarımız iyi meyve verdi ve Türkiye’nin ilk turfanda elmasını hasat etmenin mutluluğunu yaşadık. Esenpınarı Mahallesi ovasının ekolojik yapısından dolayı elmada dolgunluk ve kızarma tam arzu edilen türden biz kaliteli elma yetiştirmekten mutluyuz’’ şeklinde konuştu.

Esenpınarı Malallesinde yetişen turfanda elmaları yurt içinde pazarlamanın yanında başta Rusya olmak üzere, Kuzey Irak, İran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere birçok ülkeye turfanda olarak ihraç ettiklerini belirten Tuncer Özgür, Türkiye’nin en erken çıkan elma özelliğinden dolayı Esenpınarı elmasını tercih ettiklerini belirtti.

Sebze üretimine alternatif olarak dikilen yazlık (Gala) türü elma Esenpınarı Mahallesinde tuttuğunu kaydeden Özgür, ‘’Ekolojik yapısı gereği Türkiye’nin ilk elması burada yetişmeye başladı. Rengi aroması da çok güzel. Diğer türlere nazaran erkenci, renk alımı ve şeker oranı da çok güzel. Tüccar dalında ürünü 3 liradan alıyor. Hal çıkış fiyatı ise 5 lira. Turfanda elma 800 rakımda ve bol suyla yetişiyor. Esenpınarı bölgesinde ise bu mevcut. Hem üretici için hem de tüccarlar için elmanın fiyatı iyi durumda’’ şeklinde konuştu.

Bölgede yetiştirilen turfanda elmaların kalitesinin yüksek olduğunu belirten işçilerden Fikriye Erdoğan, bölgede elma hasadı iyi olmasından dolayı işçilerin de ürün sahibinin de iyi kazanç elde ettiğini kaydetti.

Erdemli ilçesinde toplam 7 bin dekar alanda toplam 55 bin ton elma yetiştiriciliği yapılırken bu ürünün 10 bin tonu Esenpınarı bölgesinde erkenci turfanda elma olarak üretiliyor. Esenpınarı’ nda bin 500 dekar alanda üretim yapılırken her geçen yıl bu miktarın arttığı kaydedildi.