EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-08-2020 14:36   Güncelleme : 14-08-2020 15:23

Köylü Kadınları Dikenli İncirin ‘Tatlısını’ Yaptı

Halk arasında ‘’dikenli incir’’, ‘’kaynana dili’’, ‘’tahta inciri’’, ‘’Frenk inciri’’ ya da ‘’Hint inciri’’ olarak ta bilinen dikenli incirin Türkiye’de en çok üretildiği ve tamamının doğal olarak yetiştiği Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Taşobası Mahallesinde kadınlar satılmayan ve atıl duruma gelen dikenli incirin tatlısı, dondurması, marmelatı ve pestilinin yapılmasını öğrendi.

Köylü Kadınları Dikenli İncirin ‘Tatlısını’ Yaptı

 

Erdemli Akdeniz Naturel Yaşam Derneği (Naturel-Der) öncülüğünde “Yöresel Ürünlerle Kalkınma Projesi” kapsamında köylü kadınlarına zahmetli toplamasının yanında tatlı kazancının da olduğunu göstermek amacı ile dikenli incirin tatlısının yapımı öğretildi. 

 

Dernek başkanı Avni Taşyürek, dikenli incirden yapılan tatlı ile ilgili bilgiler verdi.

Akdeniz Naturel Yaşan Derneği olarak üç yıl önce AB hibe destekli ‘’Yöresel ürünlerle kırsal kalkınma projesi’’ gerçekleştirdiklerini projenin sürdürülebilirliği aşamasında dikenli incirin satış dışında kalan ve atıl duruma gelen meyvelerini ‘’Marmelat’’, ‘’Reçel’’, ‘’Puding’’ ve dondurmasını yaparak ikinci bir kazanç elde etmelerini sağlamak amacı ile kadınlara uygulamalı eğitim verdiklerini söyledi.

Dikeninden dolayı toplanmasında çektikleri sıkıntıdan dolayı kadınların daha fazla kazanç elde etmeleri için dikenli incirin satılmayanlarından tatlı yapılmasını öğrettiklerini kaydeden Taşyürek şöyle konuştu:

‘’Hint inciri ya da dikenli incir doğada kendiliğinden yetişen, bakım istemeyen dikenin dışında her şeyi para eden meyvenin gıda teknolojisi ürün haline getirip yerel pazarlarda satmalarını ve aile bütçelerine katkı sağlamalarını hedeflemekteyiz. Bilindiği gibi Hint inciri genelde tabla üzerinde seyyar satılarak tüketilmektedir. Artık kadınlarımız dikenli incirin satılmayan meyvelerinden tatlı yapacaklar. Kadınlarımız dikenli incirin bu kıymetli yönünü bilmiyorlardı kendilerine uygulamalı olarak yapımını gösterdik. Artık bundan sonra hem dikenli meyvesi satılırken hem de tatlısı yapılarak satılacak. Böylece Hint incirinin satılmayanı da değerlendirmiş olunacak. Kadınlarımız şimdi dikenli incirin tatlısını da keşfetmiş oldu. Kadınlarımız dikenli incirin dikeni dışında her şeyinden para kazanacak.’’

Dikenli incirin üreticilerinden Çetin Ulusoy, incirin meyvesinin satışından kalan ürünleri de tatlı yaparak tüketmeye hazırlandıklarını söyledi. Dikenli incirden marmelat, çiçeğinden ise çay yaptıklarını kaydeden Ulusoy, ‘’Dikeninden dolayı toplaması zahmetli ancak meyveden marmelat yaparak yemeye doyum olmuyor. Kadınlarımız artık dikenlinin tatlısını keşfetti. Artık kadınlarımız iki kez kazanacak’’ dedi.

Dikenli incir üreticisi Solmaz Çömez ise, şimdiye kadar sadece dikenli incir meyvesini toplayıp sattıklarını ancak tatlısının yapımını yeni öğrendiklerini belirterek, ‘’Bundan sonra satılmayan meyvelerden tatlı yapıp hem satacağız hem de evde konuklarımıza ikramda bulunacağız’’ diye konuştu.

Mürüvet Ulusoy ise, doğada kendiliğinden yetişen dikenli inciri yetiştirdiklerini ve meyvesini sattıklarını belirterek, ‘’Şimdiye kadar sadece dikenli meyvesini satıyorduk. Artık meyvesinden tatlısının da yapıldığını öğrendik. Bundan sonra hem kendimiz hem de evimize gelen konuklarımıza meyvesinin yanında tatlısını da ikram edeceğiz. Çok güzel tadı var’’ şeklinde konuştu.