EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-08-2020 17:58   Güncelleme : 12-08-2020 18:04

Özlem Bitiyor, Limon Depolarının Yapımı İçin İmzalar Atıldı

Türkiye’nin yüzde 65 limon üretimini tek başına karşılayan Erdemli’ de yıllardır üretilen limonların Ürgüp’e götürülerek depolanması problemine neşter vuruluyor. Kösbucağı mahallesi 2683 parsel de 60 dönüm arazinin Soğuk hava deposu yapımı için Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası ile Erdemli Milli Emlak Müdürlüğü arasında 30 yıllığına protokol imzalandı. Protokole Milli Emlak adına İlçe Kaymakamı Avni Kula, ETSO adına da Orhan Sarı attı. ETSO Başkan vekili Mustafa Karagöz de hazır bulundu.

Özlem Bitiyor, Limon Depolarının Yapımı İçin İmzalar Atıldı

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı, ilk etapta 50 bin tonluk soğuk hava deponun yapılmasının planlandığını söyledi.

Yıllardır ilçede yetişen neranciye ürünlerinin soğuk havada dinlendirilmesi konusu ile ilgili açıklama yapan Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı, yılların özleminin biteceğini belirtti.

Limon depoculuğunda artan sorunlara çözüm bulmak için çıktığımız yolda yeni bir aşamaya geldik diyen Sarı,yapılan araştırmalar neticesinde 

Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından 30 yıllığına Soğuk hava deposu yapılması şartı ile ETSO’ya İrtifak hakkı verilmesine karar verildiğini kaydetti.

Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından çağrıya çıkılan “2020 yılı Cazibe Merkezleri Destek Programı” na bu arsa için bir proje başvurusunda bulunduklarını kaydeden Sarı şöyle konuştu:

‘’Projemiz kalkınma ajansımızın ön incelemesinden geçti ve bakanlık onayına gönderildi. Bu proje kapsamında tahsis edilen arazi üzerinde toplamda 50 bin ton limon kapasiteli soğuk hava deposu yapılacaktır. Bu ilk etap tamamlandığında kalan arazimiz için yeni projeler geliştireceğiz. Tesisimiz tamamen yenilenebilir enerji kaynaklı, güneş enerjisi ile kendi enerjisi üreten örnek, teknolojik ve modern bir tesis olacaktır.

Limonun üretim yeri olan Erdemli'de modern şartlarda depolanması,diğer illerde bulunan doğal soğuk hava depolarına taşıma ve depolama sırasında oluşacak kayıpların önüne geçecek dolayısıyla tarımsal üretimin ekonomik değerini arttıracaktır. Bu ilçenin ekonomisinin kalkınmasına olumlu katkıda bulanacak ve Erdemli'de kişi başına düşen gelirin artmasını sağlayacaktır. Limon üretim yeri olan ilçemizden pazarlanacak, halkımız arasında yatak limon diye tabir ettiğimiz limon piyasası ilçemizde oluşacaktır.’’

ETSO Başkanı Erdemli'ye yapılacak en önemli yatırımlardan biri olan Soğuk Hava Depoları için her aşamada desteğini bizden hiçbir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız Mersin Milletvekilimiz Sayın Lütfi Elvan'a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'a ayrıca ilgili kamu kurum/kuruluş Müdürleri ve  çalışanlarına teşekkür eder, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası olarak tüm Erdemli halkı adına şükranlarımızı sunuyoruz şeklinde konuştu.