EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-08-2020 17:02   Güncelleme : 11-08-2020 18:08

Keçiboynuzu (Harnup) Altınla Yarışıyor, Hırsızlar Peşine Düştü

Erdemli ilçesinde doğada kendiliğinden yetiştirilen keçiboynuzunun kilosu 7 liraya çıkınca hırsızların ürünün peşine düştüğü bildirildi.

Keçiboynuzu (Harnup) Altınla Yarışıyor, Hırsızlar Peşine Düştü

Çiftçiler fiyatı dolar ve altınla yarışan keçiboynuzunun hırsızlar tarafından çalınması korkusuyla yaklaşık bir ay erken hasat etmeye başladığı, kilosu 7 lira olan ürünün kurumasını ağaç üzerinde bekletmek yerine, toplayıp evlerinde kurutamaya aldıkları belirtildi.

Keçiboynuzu üreticisi Kerim Yılmaz, bu yıl meyve rekoltesinin yüksek olduğunu ancak ürüne hırsız dadandığını söyledi.

Yılmaz, yakın tarihe kadar evlerin bahçelerine evin ihtiyacını karşılamak ve gölgesinden faydalanmak üzere dikilen keçiboynuzunun kilosu dalında 7 liradan alıcı bulmaya başlayıp dolar ve altınla fiyatta yarışınca hırsızların elinden almak için erken hasada başladıklarını belirtti.

Yılmaz, hırsızlık olaylarına karşı herhangi bir tedbirlerinin olmadığını, zaman zaman bahçede nöbet tuttuklarını ancak hırsızların ise bu kez de gece geldiğini söyledi.

Kerim Yılmaz gazetecilere yaptığı açıklamada,  "Keçiboynuzunun bakımı kolay ve fiyatı 7 lira. Toplaması kolay, satış sorunu yok, alıcısı çok. Ondan dolayı hırsızlara cazip geliyor. Bir çuval aşılı 'harnup' toplandığında 300 ile 400 lira. Keçiboynuzu toplarsalar 260 lira. Bir çuval 40 kilo geliyor. Hırsızlar bu nedenle harnup ve keçiboynuzu çalmanın yolunda çünkü fiyat yüksek" dedi.

Yaşanan hırsızlık olaylarından dolayı ürünü erken topladıklarını ifade eden Yılmaz şöyle konuştu:

"Daha meyvenin olmasına yaklaşık bir ay gibi zaman var. Hırsızlık olaylarından dolayı erkenden toplayıp evimizde kurutmaya çalışacağız. Ancak o da ağaç üzerinde kuruma gibi olmaz. Ağaç üzerinde kuruması ile bizim serip kurutmamız arasında çok fark var. Erken toplamaya mecbur kaldık, yoksa ağaç üzerinde mahsul kalmayacak." 

Yörede keçiboynuzu 7 liradan dalında satılırken, meyvenin 'harnup' olarak bilinen aşılı hali ise kilosu 25 liradan alıcı buluyor.