EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-08-2020 17:55

Toroslar’ın Altın Madayalı ‘’Organik Balında’’ Hasat Dönemi

‘’Eğriçayır Balı üreticisi Celal Çay, ‘’Pandemi arı ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Bu nedenle geçen yıllarda ihracata gönderdiğimiz balımızı bu yıl ihraç etmeyip yurt içinde tüketicinin arzına sunacağız.Toptan satış yerine e ticaret üzerinden satışa ağırlık vereceğiz." dedi.

Toroslar’ın Altın Madayalı ‘’Organik Balında’’ Hasat Dönemi

Geçen yıl Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenen ‘’Apimondia’’ bal yarışmasında dünyanın en kaliteli balı ünvanı ile altın madalya ve kupa alan ‘’Eğriçayır Balı’’ üreticisi Celal Çay, kalitelerinden ödün vermeden aynı heyecanla bal hasadını yaptıklarını söyledi.

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı 2 bin 500 rakımdaki Eğriçayır yaylasında üretilen balın 300 yıllık arıcılık geleneğinden gelen anlayışla üretildiğini belirten bal üreticisi Celal Çay, ‘’Ailemizin arıcılık geleneği 300 yıldan fazla ve deden toruna devam etmektedir. Ailemizin son kuşağı olarak, günümüz şartlarında en iyi balı üretmek ve tanıtmak için caba içerisindeyiz. En iyi balı üretmek için kovanlarımızdan ürettiğimiz bal polen, arı sütü ve propolisi organik sertifikalı şekilde üretiyoruz’’ dedi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeni ile insan vücudu direncini yüksek tutan organik bala olan ilgininin patlama yaptığını belirten Çay gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘’Geçtiğimiz yıllarda yurt dışına ihracat yapıyorduk ancak bu yıl ihracat yapmayacağız. Çünkü iç talebi karşılayamaz duruma geldik. Arı ürünlerinin pandemiye olan direncinden dolayı talep arttı, bu nedenle de ihracat yerine iç talebi karşılama kararı aldık’’ dedi.

Doğa ne verirse arılarımız bize onu getiriyor diyen Çay,  ödüllü balımız ismini üretildiği bölge olan Eğriçayır yaylasından aldığını bin 800 çiçek florasından elde edilen balın hava şartlarının çok sıcak gitmesi ve yağmurların az olmasından dolayı bu yıl rekoltede azalma olabileceğini kaydetti.

Basra sıcaklarının bu yıl bal üretimini etkilediğine değinen Çay, "Güzel bir hasat yapıldı, verimimiz daha iyi olabilirdi diyen Celal Çay, ‘’Basra sıcakları çiçekleri biraz kuruttu. Ama yine de yeteri kadar balımız oldu. Üretimden memnunuz. Şimdi bu ballarımızı paketleyip tüketicilerimize e ticaret üzerinden ulaştırmak istiyoruz" diye konuştu.

Pandemi sebebiyle arı ürünlerine talebin ciddi oranda arttığını ifade eden Çay, "Pandemiden sonra yurtiçi talep çok arttı. Yani 3-4 katına çıktı. Bu sebeple balımızı önce yurtiçindeki tüketicilerimizin tüketimine sunacağız. Bu yıl yurt dışına bal göndermeyeceğiz. Sadece Türkiye içerisinde bal satacağız. Arı ürünlerin de böyle talebe karşılık miktarı arttıralım diyemiyorsunuz. Yani doğa ne verirse artık. Üretim o yıl ki yağmura, güneşe birçok şeye bağlı. Fazla talep var diye  iklimden dolayı daha fazla bal üretemeyebiliyorsunuz.  Bu yıl ürettiğimiz balımız zaten yeterince talep olduğu için sadece yurt içi piyasadaki tüketicilerimize sunacağız.  Geçmişte yapmıştık, gelecek yıllarda tekrar ihracat yapmak isteriz" şeklinde konuştu.

Organik balın vücut direncini attırdığını da anlatan Çay, şunları söyledi: "Organik bal bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlıyor. Doğal bir ürün olduğu için  içerisinde yüzlerce çiçeklerden gelmiş nektar olduğu için, arılar yardımıyla  o bitkilerin özelliklerini tek bir kavanozda topluyoruz diyebiliyoruz. Araştırmalar organik balın, yabani çiçeklerden üretilmiş balın, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koyuyor. Pandemi de vücudu güçlü, dirençli tutmak isteyen tüketicilerimiz daha fazla bal tüketiyor. Bu sebeple talepte de ciddi bir artış oldu."

Eğriçayır balı olarak, 2009 yılından beri sürekli dünya arıcılık örgütü bal yarışmalarına katıldıklarını vurgulayan Çay, ‘’Organik balımız 2013 de Kiev’de toplanan dünya arıcılık örgütü kongresi bal yarışmasında gümüş,  2017’de İstanbul’daki toplantıda altın madalya aldı. Her iki yılda bir farklı kıtada toplanan dünya arıcılık örgütü Apimondia, 2019 yılında Kanada’nın Montreal şehrinde toplandı. Bizde Mersin Toroslarında ürettiğimiz organik polifloralı çiçek balı ile gene bal yarışmasına katıldık. Balımız polifloralı çiçek balı kategorisinde birinci olarak altın madalya ile ödüllendirildi ve dünyanın en iyi balı seçilerek büyük kupa ile ödüllendirildi. Dünyanın en iyi balı kupasını aldıktan sonra bir çok ülkeden bal talebi gelmeye başladı ama organik balın üretimi kısıtlı olması sebebi ile tüm talepleri karşılayamaz olduk. Pandemi sebebi ile iç piyasadaki taleplerde özellikle online satışlarımız çok arttı. İç piyasadaki taleplerimizi karşılamak için bu yıl ihracata bal göndermeyi düşünmüyoruz’’ ifadesini kullandı.