GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-08-2020 14:18   Güncelleme : 06-08-2020 14:25

Kıbrıs Gazisi Mehmet Sarı Resmi Törenle Defnedildi

Kıbrıs Gazisi 67 yaşındaki Mehmet Sarı, Kocahasanlı Mahallesinde Resmi Törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Kıbrıs Gazisi Mehmet Sarı Resmi Törenle Defnedildi

Rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Erdemli Devlet Hastanesi'nde  yaşamını yitiren Sarı'nın Türk bayrağına sarılı naaşı, bir manga askerin omuzlarında Kocahasanlı Asri Mezarlığına getirildi.

Kıbrıs Gazisinin cenazesini Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Köse kıldırdı. Cenaze namazının ardından gazinin naaşı toprağa verildi.

Törene, Erdemli Kaymakamı Avni Kula, İlçe Jandarma Komutan Vekili Teğmen Mustafa Akgül, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Şahingözlü, Gaziler Derneği Başkanı Hamdi Taşyaran, Kıbrıs Gazileri, gazinin ailesi ve yakınları katıldı.

Erdemli Kaymakamı Avni Kula tarafından cenaze defni sonrasında gazinin oğlu Osman Sarı’ya sancak teslimi yapıldı.

Törene gazinin silah arkadaşı da katıldı

Kıbrıs Gazisi 67  yaşındaki Mehmet Sarı'ın cenaze törenine gazinin silah arkadaşı Ziya Erdoğan'da katıldı.

Erdoğan burada gazetecilere yaptığı açıklamada, "Mehmet beyin silah arkadaşıyım. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'na beraber katıldık. Birliğimiz Kayseri Hava İndirme Tugayı. Kıbrıs'a paraşütle indik. Düşmana karşı Beşparmak Dağlarına çıktık, beraber savaştık. Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızdı Allah rahmet eylesin" dedi.

Erdoğan, "Düşmanı Beş Parmak Dağlarından püskürttük. Gemiyle diğer askerlerimiz çıktı dışarı. Sonra helikopterle Bolu Komandosu geldi, diğer birlikler geldi. Gecemiz gündüzümüz hep beraberdi. Biraz sıkıntı çektik ama ne kadarda sıkıntı çeksek Türk milleti olarak bu sıkıntıları biz kabul etmiyoruz. Biz bunları bir sevinç olarak kabul ediyoruz. Oradaki Türk vatandaşlarımızı kurtardık" şeklinde konuştu.