Erdemli Başkanına Ağlıyor
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıErdemli Başkanına Ağlıyor

Erdemli eski belediye başkanlarından Avukat Mustafa Ergin, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Erdemli Başkanına Ağlıyor
Bu içerik 15481 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Ergin için Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde Erdemli Belediyesi ve Mersin Barosu tarafından ortaklaşa  tören düzenlendi ardından da Türbe Mezarlığında kılınan cenaze namazının ardından defnedildi.

Erdemli Belediyesi Kültür Merkezinde saygı duruşu ve okunan Kur’anı Kerim tilavetinin ardından yapılan törende, kardeşi Halil Ergin, oğlu Dr. Ömer Ergin ile Mersin Baro Başkanı Ali Er birer konuşma yaptı.

Erdemli’nin nazik, efendi ve saygıdeğer kişiliği ile tanıdığı ve 1983 Yılında Doğru Yol Partisi’nin (DYP) Erdemli’de kurucu başkanlığını yapan Ergin 1989 Mahalli Seçimleri’nde aynı partiden  Erdemli Belediye Başkanı seçildi. 1994 yılına kadar Erdemli Belediye Başkanlığı görevini yürüten Ergin, evli ve üç çocuk babası idi.

Saygıdeğer Mustafa Ergin başkanımıza Cenab*ı Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine Sabr-ı Cemil diliyoruz. Ruhu Şad olsun mekanı cennet olsun. Erdemli’nin başı sağolsun.

Avukat Mustafa Ergin Kimdir?

Mustafa Ergin, 09.12.1945 tarihinde, dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak Erdemli’de dünyaya geldi. Babası Küçük Sorgun (Toros köyü) eşrafından Ömer Bey, annesi Rahime Hanım’dır. Erdemli’nin eski esnaflarından olan babası, daha sonra çiftçilikle uğraşmıştır. İlkokulu Erdemli İlkokulu’nda (şimdiki Akdeniz İlkokulu), ortaokulu Erdemli Ortaokulu’nda okudu. Liseyi Mersin Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nde 1965 yılında başarı ile bitirdi. Aynı yıl içerisinde girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1969 yılında mezun oldu. 1970–1971 Yılları arasında vatani görevini yedek subay olarak İstanbul ve Ağrı’da tamamladı. Askerlik dönüşü avukatlık stajını tamamladı ve 1971 yılında Mersin’e avukatlık bürosu açtı. 1975 Yılında bürosunu Erdemli’ye taşıdı.


Mustafa Ergin, siyasetle yakından ilgilendi. 1983 Yılında Doğru Yol Partisi’nin (DYP) Erdemli’de kurucu başkanlığını yaptı. Bu görevi, 1987 yılına kadar sürdürdü. !987 Yılında DYP’nin Mersin’den milletvekili adayı oldu. Az bir oyla seçimi kaybetti. 1989 Mahalli Seçimleri’nde Erdemli Belediye Başkanı seçildi. Başkanlığı sırasında Erdemli’de yeni yolların açılmasını, yol genişletme çalışmalarını, yeni su kanallarının açılmasını sağladı. Kenar mahallelerin içme suyu problemleri ve bataklık ıslahı gibi problemlerini çözümledi.

Erdemli’ye Trafik Tescil Bürosu ve Askerlik Şubesi’nin açılmasını gerçekleştirdi. Yine belediye başkanlığı sırasında Erdemli’deki trafik akışını düzenlemek için trafik sinyalizasyon sistemi kurdurdu. Öğretmen bir eşe sahip olmasının da etkisiyle eğitime destek verdi. Okulların bahçe düzenlemelerini tanzim ederek okullara her türlü yardımlar yaptı. Halkla ilişkilerde nezaketli davranan Mustafa Ergin, 1994 yıllına kadar başkanlık görevini yürüttü. 


2009 Yılında ağır bir karaciğer nakli geçirdi. Uzun ve başarılı bir tedavi ile eski sağlığına kavuştu. 
1972 Yılında Mersin’de öğretmen Zekiye Hanım’la evlendi. Bu evlilikten Rahime Nida (kadın doğum uzmanı), Ömer Naci (ortopedi ve travmatoloji uzmanı) ve Ayşe Seda (radyoloji uzmanı) adında üç evladı oldu. Evlatlarının üçü de tıp tahsili yaparak uzman doktor oldu.

 

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi