GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-07-2020 21:16

Her Derde Deva, Dikenli İncir Hasadı ve Satışı Başladı

Halk arasında "kaynana dili", ‘’tahta inciri’’, ‘’frenk yemişi’’, ‘’dikenli incir’’, ‘’hint inciri’’ olarak bilinen dikenli incirin hasadına Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Taşobası Mahallesinde başlanıldı. Bu yıl bin ton ürün elde edilmesi bekleniyor. Dikenli incirin kasası 100 liradan alıcı buluyor.

Her Derde Deva, Dikenli İncir Hasadı ve Satışı Başladı

Taşobası Mahallesinde doğal ortamda yetişen dikenli incir ilaç, gübre ve bakım istemiyor. Özellikle kayaların arasında kendiliğinden biten İncirin yabani türü olarak biliniyor.  Sadece yaz mevsiminde olgunlaşan kaktüslerden toplanıyor. Bitkisi, 10 santimetreyi bulabilen sert dikenlerle kaplı olduğu için hasadı özel çaba gerektiriyor. Dikenlerin rüzgardan uçarak çiftçilere zarar vermemesi için hasadı sabahın erken saatlerinde gün doğmadan toplanıyor.

45 gün içerisinde yetişip tükenen dikenli incirden bu yıl bin top ürün bekleniyor. Birçok ailenin yıllık geçimini sağladığı dikenli incirin kasası 100 liradan dalında alıcı buluyor.

Üreticiler, korunaklı eldivenler veya uzun maşalar yardımıyla topladıkları incirleri özenle sandıklara yerleştiriyor. İçinde yaklaşık 200 ile 300 meyvenin bulunduğu bir kasa 100 liradan satılıyor.

Sert kabuğundan ayrıldığında yumuşak ve tatlı meyvesi ortaya çıkan dikenli incirin, sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor.

Dikenli incirin yoğun olarak yetiştirildiği Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Taşobası Mahallesi'nde çiftçilik yapan Elif Çömez, 500 metrekare alandan her hasat döneminde 1 tona yakın ürün aldığını söyledi. Meyveye gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirten Çömez,  "Organik yetişiyor, gübre ve ilaç istemiyor. Son yıllarda bu ürüne rağbet arttı. Biz bu bitkiyi yıllar önce evimizin etrafına çit olsun diye değerlendiriyorduk ancak artık para kazandırıyor, aile bütçemize katkı sunuyor" dedi.

Meyvenin Adana, Mersin ve Osmaniye'de yaygın olarak yetiştirildiğini ifade ederek, "Meyvenin içi çok güzel. Çekirdekli bir meyve. Bağırsakları temizler, cilde güzellik verir, enerji verir. Satışta sıkıntımız yok. Hasattan sonra elimizde ürün kalmıyor. Dikenli incir son yıllarda altın gibi değer kazanıdı" diye konuştu.

Meyvenin hasadının zahmetli olduğunu dile getiren Çömez, "Meyvenin üzerindeki minik dikenler sadece kaşıntı yapıyor ancak kaktüsündeki dikenler, kör diken deniliyor, battığı yeri şişiriyor. Toplamada özel eldivenler kullanıyoruz" diye kaydetti.

Mersin’in Erdemli ilçesinde yöresel meyve suyu satışı yapan Mehmet Ceyhan ise, halkın kendisinden Tarsus dikenli inciri istediğini bu nedenle de özel olarak gidep getirdiklerini söyledi.

Tarsus’un Taşobası Mahallesinden getirdikleri dikenli inciri dikenlerinden arındırıp temizlediklerini ve tüketime hazır hale getirdiklerini belirten Ceyhan, ‘’Dikenli inciri soğuk olarak tüketildiğinde tadına doyum olmuyor.  Her derde deva  dikenli incirin tanesini de herkes yiyebilsin diye tanesini 1 liradan satıyoruz. Günlük 5-6 yiyenlerin yanında paket yaptırıp evine götüren de var. Dikenli incirin ilk hasadını yaparak üreticilerimize katkı sunmaya çalıştık’’dedi.

Tüketicilerden Ahmet Dekiş ise, dikenli inciri yemek için bir yıl beklediklerini dile getirerek, ‘’Dikenli incir insan sağlığına faydalı ve yararlıdır. Özellikle böbrek taşlarının düşürülmesinde ve sindirim sistemi için faydalı bir bitki olduğu bilinmektedir. Günlük en az 3-5 tane soğuk olarak tüketilmesini tavsiye ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Diğer bir vatandaş ise, yaz meyvesi olmasından dolayı buzla soğutularak yeniliyor ben de öyle yaptım diyerek,’’Hem lezzetli hem de buzgibi. Yaz olmasından dolayı da serinletiyor enerji veriyor’’ ifadesini kullandı.