GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-07-2020 19:31

Turizmcinin Umudu Kurban Bayramında

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkan Yardımcısı Mustafa Kale, pandemi nedeni ile otellerdeki doluluk oranının yüzde 60’larda seyrettiğini ancak Kurban Bayramında doluluk oranının yüzde 90’lara çıkmasının beklendiğini tüm hazırlıkların buna göre yapıldığını söyledi.

Turizmcinin Umudu Kurban Bayramında

Kurban Bayramı ve bölge turizmi hakkında bilgi veren Kale, Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) nedeni ile hem dünya genelinde hem de Türkiye’de tüm sektörler gibi turizm sektörünün de küçümsenmeyecek şekilde etkilendiğini ve zor günlerden geçtiğini belirtti.

Geçmiş yıllara oranla bu yıl meydana gelen pandemi nedeni ile sektörün etkilendiğini ve azalma yaşadığını kaydeden Kale, hafta içi doluluk oranı yüzde 50’lerde seyrederken hafta sonlarında bu yüzde 90’lara çıktığını bu gidişatın da iyi olduğunu söyledi.

UNESCO dünya geçici miras listesinde yer alan ve Doğu Akdeniz’in önemli turizm merkezlerinden olan Mersin’in Erdemli ilçesindeki Kızkalesi’nde nitelikli 104 tesis ile 3 binin üzerinde yatak bulunduğunu belirten Kale, otellerde şu an doluluk oranının geçmiş yıllara oranla az olduğunu ancak yerli turistin gelmesiyle hafta içi yüzde 60 seviyesini, hafta sonları ise yüzde 90 seviyesini yakaladıklarını kaydetti. Mustafa Kale şöyle konuştu:

‘’Tesislerde Pandemi nedeni ile istenilen doluluk seviyesine ulaşılamadı ancak bu seviyeye Kurban Bayramında ulaşacağımıza ve doluluk oranını yüzde 90 yakalayacağımıza inanıyorum. Tüm umutlarımız Kurban Bayramına kaldı. Turizmciler olarak hazırlıklarımızı da buna göre yaptık. Kurban bayramında sadece oteller değil diğer motel ve pansiyonlar da dolmasını bekliyoruz. Hareketli geçecek bayram süresinin eksileri telafi edeceğine inanıyorum. Buraların dolması demek bölge ekonomisinin hareketlilik kazanması demektir. Tüm tatilcilerimizi Kızkalesi’ne bekliyoruz.’’

Pandemi nedeni ile maliyetlerin arttığına dikkat çeken Kale, ‘’Otelimize giriş çıkışlarda ilaçlamalar, otele girişlerde ateş ölçerler ve dezenfektan, maske ve sosyal mesafe olsun hepsini yerine getiriyoruz. Bizim için önce insanlarımızın sağlıkları önemli. Bizim görevimiz tatile gelen insanların sorunsuz otelimizden ve tatil beldesinden ayrılması ve gelecek yıl yine geleceğim demesi önemlidir. Dileğimiz pandemi dönemini sağlıklı bir şekilde atlatmaktır’’ şeklinde konuştu.

Avrupa’daki Türklerin tatilleri konusuna da değinen Mustafa Kale, ‘’Bu tarihlerde gurbetçi olarak tarif ettiğimiz Avrupa yaşayan kardeşlerimiz gelir otel, motel ve pansiyonlar dolardı. Ancak dünyayı kasıp kovuran pandemi nedeni ile gurbetçilerimiz de tatile gelmekte tereddüt yaşıyor. Almanya dışındaki Avrupa ülkelerinden İngiltere, İsveç, Fransa, İtalya, Belçika gibi ülkelerden az da olsa gelmeler başladı inşallah Kurban Bayramında hızlanır. Rezervasyonlarımız şimdiden Kurban Bayramı için yüz 80’lere ulaştı. Temennimiz bayramda yüzde 100’lere ulaşmasıdır tabii bunda hem gurbetçilerin hem de yerli turistin etkisi büyük olacaktır’’ diye konuştu.

Otel işletmecisi Cengiz Ünal ise, Kurban Bayramı için rezervasyon taleplerinin sevindirici olduğunu belirtti. Bayram için rezervasyon talebi tamamen yerli turistten geliyor diyen Ünal, Kurban Bayramı öncesi tüm hazırlıkları tamamladıklarını kaydetti.