GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-07-2020 19:20

Erdemli’de Bal Arısı Ölümleri

Son günlerde arıcılara ait kovanlara kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce zarar verildi, bir arıcıya ait kovanlara da sinek ilacı sıkılarak arılar telef edildiği iddia edildi.

Erdemli’de Bal Arısı Ölümleri

Erdemli yaylalarında bal arısı kovanlarına yapılan saldırılarla ilgili Mersin Arıcı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Kurt, zarar gören arıcıların işletmelerinde incelemelerde bulunarak oluşan hasarla ilgili bilgi aldı.

İncelemeler sırasında basın mensuplarına yaşananlarla ilgili bilgi veren Kurt, tam da bal hasadı yapılacağı dönemde kovanlarının tahrip edimerek kullanılamaz hale getirilmesinin yanında arı kolonilerine zarar verilmesine bir anlam veremediklerini, il genelinde de kovan hırsızlığı vakalarına sıklıkla rastlanıldığını yaşananların ise arıcılığa büyük zarar verdiğini söyledi. 

Kurt, "Son dönemlerde yaşadığımız en büyük sıkıntı, tarımın olmazsa olmazı dediğimiz, bel kemiği bu arılarımız ne yazıkki kimliğini bilemediğimiz kişiler tarafından hem koloni barındıran kovanları, hem de içindeki petekleri parçalayarak o da yetmezmiş gibi sinek ilacı diye tabir ettiğimiz zehirle kovanlarımız zehirleniyor. Üreticilerimiz ciddi şekilde mağdur. Ne yazık ki şu üretim zamanında bal hasat zamanında bu canlılara kıymanın anlaşılabilir ve anlatılabilir, vicdanen ahlaka yakın bir tarafı yok. Kovana sinek ilacı sıkmak üzere toplu katliam yapmak ne demek. Arılar da bir canlı üstelik te tüm canlılara faydası olan bir canlı" dedi.

Bu saldırıları gerçekleştirenlerin biran önce bulunmasını istediklerini ifade eden Kurt, "Bu durum üreticilerimizin emeklerine ve mesleğe olan aşklarına tamamen zarar veriyor" diye konuştu.

Kovanlarına zarar verilen genç arıcı Yusuf Göktepe ise,  arıları iyi bir şekilde yetiştirmeye çalıştıklarını ifade ederek, ‘En iyi şekilde bal üretebilmek için çaba harcarken kimliği belirsiz kişilerce kovanlarımız taprip ediliyor, içindeki koloninin kaçmasına neden oluşor peteklere zarar veriyor. Emeklerimizin boşa gittiğini görüyoruz. İçerisinde özellikle güçlü ve bal alabileceğimiz verimli arılara zarar veriliyor. Güvenlik güçlerine bilgi verdik araştırılıyor. Olan olaylar biz girişimcileri çok üzüyor’’ şeklinde konuştu.

Arılarına sinek ilacı sıkıldığını iddia eden Durmuş Aydoğdu da şöyle konuştu:

"Kim olduğunu bilmediğimiz insanlar kovanlarımıza sinek ilacı sıkarak arıların toplu ölümlerine neden oldu. Kovan içine sıkılan ilaç sebebiyle komple ölen koloniler var. Bombus arısının gelip uçuş tahtasında öldüğünü, arılar için bıraktığım suyun üzerinde sarıcan arıların öldüğün kendi gözümle gördüm, tespit ettim. Bu canlıları öldürmek yok etmek niye.’’

Çocukluğundan  beri arı kovanları arasında olduğunu anlatan 80 yaşındaki Mustafa Tok ise "Benim bildiğim kovanlara ancak ayılar zarar verebilir. Onlar da karnı doyana kadar balı yer, bırakır çeker gider. Arıya hiçbir zarar vermez. Kovan yine aynı sağlam kalır. Bu kovanlara sinek ilacı sıkmanın mantığı nedir. Ayı bile bu zararı vermez bu insanlar ayıdan da kötü’’ diye konuştu.