GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-07-2020 21:08

Kızkalesi’nde Engelsiz Tatil

Kızkalesi’nde Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından denize yerleştirilen engelli rampası ile engellilerin engelsiz olarak denize girmeleri sağlandığı bildirildi.

Kızkalesi’nde Engelsiz Tatil

Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinasyon Başkanı Vedat Uzunbağ, büyükşehir iştiraklerinden Denizkızı Turizm A.Ş. tarafından işletilen Mersin sahillerindeki 9 büyük plajda engellerin hayatını kolaylaştıracak, engelsiz bir tatil yapmalarına imkan sağlayacak çalışmalar yapıldığını söyledi.

Plajlara kazandırılan engelli rampası sayesinde engelli vatandaşlar rahat bir şekilde denize girebilirken, güneşin, kumun ve sahilin keyfini doyasıya çıkarabiliyor. Deniz içinde kuma oturtulan rampa sayesinde engelliler belediye görevlilerinin de yardımları ile herhangi bir risk olmadan tekerlekli sandalyeyle denize girebilirken engellilere yardımcı olmak üzere görevlilerde gün boyu hazır bekliyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Doğu Akdeniz’in önemli turizm merkezlerinden birisi olan Kızkalesi’nde engelliler gönüllerince denize girme imkanı buluyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinatörü Vedat Uzunbağ, plajlarda yürütülen çalışmalarla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, "Mersin Büyükşehir Belediyemize ait 9 tane plajımız var. Kızkalesi Plajımızda bu 9 plajlarımızdan biri. Engellilerin önündeki engelleri tamamen kaldırmak gayretindeyiz. Mersin çok güzel bir şehirdir. Bu güzel şehre en güzel plajlar yakışır. En iyi hizmetler yakışır. Plajlarımızdan yaşlısı, genci, engellisi her herkes faydalanmaktadır. Engellilerimizin de ciddi sıkıntıda olduğunu gözlemledik. Onlar içinde engelli rampaları düzenledik. Engellilerimizin önündeki engelleri kaldırmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" diye konuştu.

Plajlarda engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak düzenlemelerin devam ettiğini de dile getiren Uzunbağ, engellilerin denizden daha iyi faydalanabilmesi için plajlardaki engelli rampası sayısını arttıracaklarını, soyunma ve du kabini yapılacağını ve yaşlılar için de özel plaj yapacaklarını kaydetti. Uzunbağ plajlarda engelli ve ailesine verilen hizmetlerden ücret alınmayacağını kaydetti.

Yürüme ve konuşma enngelli Gürdal Kale, memnuniyetini ‘’çok güzel’’ diyerek anlatırken, Karaman’dan denize girmeye gelen Sema Akpınar isimli engelli kadın ise, ‘’Deniz bana çok iyi geliyor ancak engelimden dolayı gelemiyordum. Sahilde bizlerin de denize girebileceği rehabilite olacağı engelli rampası olduğunu öğrendim ve bende belediye görevlileri yardımı ile denize giriyorum. Belediye yöneticilerine teşekkür ederim. Denizde engelli rampası var diye telefonla tüm tanıdıklarıma anlatıyorum’’ dedi.