GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-07-2020 19:55   Güncelleme : 23-07-2020 19:58

Orman Koordineli Eğitimleri Tamamladı

Köylülerin gelir düzeyini artırmak amacıyla Bölge Müdürlüğümüzce yapılan ceviz-badem ağaçlandırması ve delice aşılanması çalışmalarının bakımı konusunda Bölge Müdürlüğümüz ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde vatandaşlara verilen uygulamalı eğitimler tamamlandı.

Orman Koordineli Eğitimleri Tamamladı

Tarım Orman Müdürlüklerinden eğitici olarak katılan uzman ziraat mühendisleri/teknikerleri tarafından aşılama, budama, gübreleme, sulama ve zararlılarla mücadele konularında vatandaşlara yerinde uygulamalı eğitimler verildi. Eğitimler Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Özdemir nezaretinde gerçekleştirildi. Eğitime Ağaçlandırma Şube Müdürü Rıza Güleç ve işletme müdürleri, ağaçlandırma ve toprak muhafaza şefleri ile diğer teknik elemanlar da katkıda bulundular.

Bölge Müdürlüğümüz ile Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde Gelir Getirici Tür Ağaçlandırmalarının bakımı ve yetiştiriciliği konusunda bu yıl içinde 7 ayrı sahada yöredeki vatandaşlarımıza uygulamalı eğitim verildi. Eğitim sahalarının seçiminde öncelik, ağaçlandırılan sahaları, elde edilecek ürün karşılığında, tekniğine uygun bakım yapmayı taahhüt eden vatandaşlarımıza verildi. Eğitimlere sonbaharda ve ileriki yıllarda devam edilecek.

Bu yıl içinde Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü Aydınlar Mahallesi ve Mersin Orman İşletme Müdürlüğü Arslanköy arazi eğitimlerinden sonra Silifke Orman İşletme Müdürlüğü Akdere Mahallesinde badem ağaçlandırması; Gülnar Orman İşletme Müdürlüğü Sipahili Mahallesinde delicelere zeytin aşılaması, Tarsus Orman İşletme Müdürlüğü Sucular Mahallesinde delicelere zeytin aşılaması; Mut Orman İşletme Müdürlüğü Çamlıca Mahallesindeki ceviz ağaçlandırması ve Bozyazı Orman İşletme Müdürlüğü Lenger Mahallesindeki ceviz-badem ağaçlandırma sahalarında uygulamalı eğitim verildi.