EĞİTİM
Giriş Tarihi : 17-07-2020 18:16

Bilkent Eğitim Kurumlarından Musa Fazıl Coşar: Çocuklarımızı Kutluyorum

8.Sınıf öğrencilerin lise eğitim öğretim hayatlarına devam edebilecekleri okulların belirlenmesi için yapılan LGS yani liselere geçiş sınavına bu yıl ülkemizde 1 milyon 472 bin 388 öğrenci katıldı.

Bilkent Eğitim Kurumlarından Musa Fazıl Coşar: Çocuklarımızı Kutluyorum

20 Haziran 2020 tarihinde yapılan liselere geçiş sınavının puanları 16 Temmuz Perşembe günü açıklandı. Hiçbir sorunun iptal edilmediği sınavda 42 ilden 181 öğrenci tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puanla birinciliği paylaştı.

Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda öğrencilerin yüzde 7,85’i 400-500 aralığında puan aldı,  yüzde 56,29’u ise 200 ile 300 aralığında puan aldı. Yani ülke genelinde öğrencilerin birçoğu 200 ile 300 puan arasında sıkıştı. Genel puan ortalaması ise ülke genelinde 286,35 olarak belirlendi.

Pandemi nedeniyle eğitim öğretime sizlerin de bildiği gibi ara verilmişti; fakat MEB tarafından sınav kapsamının sınırlandırılması kararı ile, öğrencilerin elinde olmayan ve salgına bağlı nedenlerle sınav performanslarında oluşabilecek bir olumsuzluk ortadan kaldırılmış oldu.

500 tam puan alan 181 öğrencimize hayalleri sorulduğun da kimi tıp okumak istediğini  kimi ise teknik direktör olmak istediğini belirtti. Bazıları da henüz karar vermediklerini söyledi. Birinci olan bu öğrencilere çalışma yöntemleri sorulduğunda dersleri iyi dinledikleri, çok soru çözüp farklı kaynaklar taradıkları belirlendi.

50 sözel, 40 sayısal toplam 90 sorudan oluşan LGS’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Matematik dersi hariç kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha başarılı olduğu görülmüştür. 2020 yılı LGS’de en çok zorlanılan dersin Matematik olduğu yine sonuçlardan anlaşılmıştır.

Öğrencilerin Matematik ve Türkçe  testlerinde zamanın yetmediğinden ve soruların uzun olduğundan şikayet etmeleri  kitap okumanın önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Buradan öğrencilerimize tavsiyemiz bol bol kitap okumaları ve temel Matematik konularına oldukça hakim olmalarıdır; çünkü bütün sınavlarda deyim yerindeyse başarı kapıları Türkçe ve Matematikle açılmaktadır.

Kıymetli Veliler, tercihler 20 Temmuz’da başlayacak olup, 29 Temmuz da sona erecek ve 10 Ağustos 2020 tarihinde yerleştirme sonuçları açıklanacaktır.

Bu süreçte gerek okullarda gerek kurs merkezlerimizde pandemi önlemleri çerçevesinde danışmanlık hizmeti verilecektir. Puanlardan ziyade yüzdelik dilimlerin önemli olduğu unutulmamalıdır. Çünkü öğrencilerin her yıl başarı durumları değişmekte puanlar yanıltıcı olabilmektedir.

Sıralamanın olduğu  yüzdelik dilimler bu yüzden tercihlerde daha belirleyici olmaktadır.

LGS hazırlık dönemi bu yıl sizlerin de bildiği üzere Covit 19 salgını nedeniyle sekteye uğradı nitekim 1 Haziran’da başlayan normalleşme süreciyle tekrardan öğrencilerimizle buluştuk ve önlemler doğrultusunda yoğun bir proğramla aradaki farkı kapattık.

Bu süreçte Milli Eğitim Bakanı’mız Sayın Ziya Selçuk ve ekibi örnek soru yayımlama ve öğrencileri rahatlatıcı  rehberlik gibi daha birçok çalışmalarla biz eğitimcileri yalnız bırakmamıştır. Kendisine ve bütün bakanlık ekibine bu hususta teşekkürü bir borç bilmekteyiz.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle ERDEMLİ BİLKENT ailesi olarak öğrencilerilere tercih sonuçlarının şimdiden hayırlı olmasını diler, üstün başarılar temenni ederiz.