GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-07-2020 18:08   Güncelleme : 18-07-2020 09:33

Kraliçelerin Kraliçesi

Erdemli Halk Eğitimi ve Akşam Sanat Okulu (ASO) Müdürlüğünde 17 yıldır arıcılık eğitmenliği yapan Yıldız Zeynep Mavi, 4 ay önce 4 girişimci ile kurdukları işletmelerinde ‘’Kraliçe’’ arı üretmeye başladı.

Kraliçelerin Kraliçesi

Mavi, özellikle kırsal kesimde arıcılığın son yıllarda aileye getirisini net bir şekilde görmeye başladıklarını belirtti. Köylerde açtıkları arıcılık eğitimine kadınların yoğun ilgi gösterdiğine dikkat çeken Mavi, açtıkları kurslarla ‘’kırsal kesimde arıcılık harekatı’’ başlattıklarını ve bunda da başarılı olduklarını kaydetti.

Eğitmenlik yaptığı esnasında özellikle kırsal kesimde arıcılığın çok sevildiğini ve geçim kapısı olmaya başladığını vurgulayan Mavi, ‘’17 yıl da şunu gördüm ki, arıcılık sevilirken ana arı yani kraliçe arı üretimi hiç gelişmemiş. Girişimci iki üniversite mezunu arkadaşımız ile işletme kurduk, Türkiye’nin kraliçe arılarını üretmeye başladık. Yurt genelindeki birçok arıcımızın kraliçe arı ihtiyacını Erdemli’den biz karşılamaya başladık. Bunda da başarılı olduğumuza inanıyorum. Amacımız Türk arıcılığını hem geliştirmek hem de kaliteli ürünler elde etmektir’’ dedi.

Kraliçe arı üretimi ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldız Zeynep Mavi, ‘’Erdemli ilçesinin kırsal kesimleri özellikle 2 bin 200 rakımlı bölgesi  ekolojik koşulları, sahip olduğu endemik bitkilerle ülkemizin en nadide bölgelerinden biri. Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu pandemi sürecinde bu sahalarda üretilen ballar ve arı ürünleri ülkemize ve dünyaya şifa kaynağı olacak niteliktedir’’ şeklinde konuştu.

Ülkemizde arıcılık faaliyetleri son yıllarda hızla artarken kraliçe arı üretiminin az olduğunun farkına vardığını vurgulayan Mavi şöyle konuştu:

‘’Kraliçe ana arı yetiştirip ülke genelindeki arıcıların ana arı ihtiyacını karşılamak üzere nitelikli ve üstün vasıflı ana arı üreterek tüm arıcılara ulaştırmak istiyoruz. Biz istiyoruz ki, arıcılarımız kovan başına hem bal verimini artırsın hem de diğer arı ürünlerini ortaya çıkartsınlar. Bizim yaptığımız çalışma ülkemiz arıcılığının gelişmesine büyük katkısı olacağına inanmaktayım. Bu yıl beklentimizin üstünde kraliçe arı talebi aldık. Kraliçe arı üreterek böylece bölgemizin önünü açtığımıza inanıyoruz. Amacımız fazla kraliçe arı üretmek değil nitelikli kraliçe üretmekti bunda da başarılı olduk. İlk etapta 700 kraliçe arımız var ve bu rakamı seviyeli bir şekilde artırmayı amaçlıyoruz. Arıcıların kraliçe arı taleplerini karşılamaya çalışıyoruz.’’

Ege Üniversitesi İktisat bölümü mezunu Kerim Ayberk Güney, önce arıcılık eğitimi aldığını ardından da arıcılık eğitmeni Yıldız Zeynep Mavi ile  kraliçe arı üretimine girdiklerini yurt genelinden aldıkları talebi karşılamaya çalıştıklarını söyledi.

Truzim fakültesi mezunu Yusuf Göktepe ise, her zaman doğa ile iç içe yaşamayı hayal ettiğini belirterek, ‘’Arıcılık yapanlar her zaman hür ve doğa ile iç içeler. Doğaya çok şey borçlu olduğumuz düşünerek turizmi değil de arıcılığı yani kraliçe arı yetiştiriciliğini seçtim. 2 bin rakımda arılarla özgür bir şekilde yaşıyorum. İşsiz üniversite mezunu gençlerimize kraliçe arı yetiştiriciliğini tavsiye ediyorum. Ben huzuru Toroslar’ da buldum’’ şeklinde konuştu.

Ahmet Eroğlu ise, Türkiye’nin en erken kraliçe arı üretilen bölgesinin ekolojik yapısından kaynaklı Erdemli ilçesi olduğunu belirterek, Nisan ayında başladıkları kraliçe arı üretiminin Ağustosun sonuna kadar devam ettireceklerini ifade etti. Ürettikleri kraliçe arıları yurdun her köşesindeki arıcılara ulaştırdıklarını kaydetti.

Kraliçe arı yetiştirmeyi öğrenmek için çalıştığını dile getiren Rukiye Aydın da, arıcılığı öğreneceğini ve arıcılıktan elde edeceği gelirle 4 çocuğunu okutacağını ifade etti.