Kardan Mahsur Kalan Yörükler Kurtarıldı
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıKardan Mahsur Kalan Yörükler Kurtarıldı

Toroslar’da Kar yağışından dolayı mahsur kalan son yörükler kurtarıldı. Kar yağışı çettepesine kadar indiği ve yaylalara gidecek olan arabaların Kayacı'dan yukarıya gitmekte zorlandığı ve kar yağışının devam ettiği gelen bilgiler arasında. Erdemli merkezinde ise yağmur yağışı devam ediyor.

Kardan Mahsur Kalan Yörükler Kurtarıldı
Bu içerik 5613 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Erdemli'ye bağlı Hacıalanı Mahallesi kırsalında yağmur ve aniden bastıran kar yağışından dolayı mahsur kalan toroslardaki son Yörükler Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinasyon Şube Müdürlüğü karla mücadele ekipleri tarafından kurtarıldı.

Yurt genelini etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı İlçemizde de etkili oldu. Dün öğle saatlerinde yağmaya başlayan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerken en fazla da Toroslar’da koyun ve keçilerini otlatan son Yörükleri etkiledi.

Havanın iyi olmasından dolayı ilçeye 80 kilometre mesafede Hacıalanı Mahallesi Cavuruçtuğu ve Gölpınarı mevkisinde hayvanlarını otlatan Yörüklerden Osman Akça, ‘’Dün ve önceki günlerde hava güneşlikti ancak aniden kar bastırdı. Havanın iyi olmasına aldanarak koyun ve keçileri sahile geç indirmek istedik ancak kar yağışına yakalandık. Yollarımız kapanmak üzereydi ve hayvanlarımız zor yürüyordu Mersin Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekiplerini arayarak yollarımızın açılmasını istedik. Ekipler gelerek yollarımızı açarak bizi mahsur kalmaktan kurtardı, Başkan Burhanettin Kocamaz ve ekibine teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Toroslardaki son Yörükler olduklarını belirten Akça, Aralık ayının sonuna gelinmesine rağmen hava iyiydi ancak aniden bastıran kar yağışı bizlere zor anlar yaşattı. Hayvanlarımızı durmaksızın yürüterek Erdemli sahiline indireceğiz diyerek sıkıntıları dile getirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli Koordinasyon Şube Müdürü Yusuf Güzel, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’ın talimatı ile Toroslar’da yağan kar nedeni ile mahsur kalan ve yolları kapanan Yörük ailelerinin yollarını açarak mahsur kalmalarını önlediklerini belirterek, ‘’Erdemli ilçesindeki karla mücadele ekiplerimizde 21 personel, 2 greyder, 2 kepçe, 1 loder, 4 kamyon ve karla mücadele tuzlama ekiplerimiz  24 saat görevlerinin başında. Yaklaşık iki yıl sonra yağmaya başlayan kar kalınlığı 20 santimi geçti. Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor’’ diye belirtti.

Yörüklerin kurtarılması yanı sıra kar nedeniyle yolda mahsur kalmış araçları da kurtardılar. Vatandaşlar Mersin Büyükşehir ekiplerine teşekkür ettiler. Vatandaşların bir kısmı dünkü güneşli hava aldanıp yaylada kalmaya devam ederken bir kısmı da kar yığışını izlemek ve piknik yapmak amacıyla yaylaya geldiklerini fakat karın aniden bastırması ve yoğun olması nedeniyle mahsur kaldıklarını söylediler.

Toroslara ve yaylalara kar yağmasına sevinenlerde çok fazlaydı.

Erdemli’deki tarımla uğraşan bu yıl geçen susuz yazın sıkıntısını çeken vatandaşlar, kışın kesinlikle kar yağmasını, kar yağışının bereket olduğunu belirterek “Bu yağışlar bizim için önemli İnşallah devamı gelir, Allah afatını esirgesin” dediler.

 

erdemli ajans erdemli ye kar
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi