GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-07-2020 15:14   Güncelleme : 10-07-2020 16:41

Erdemli Ejderleri Katar yolcusu

Erdemli ilçesinde emekli öğretmen Gani Yıldız, patlıcan tarlasını sökerek alternatif ürün olarak diktiği Ejder meyvesi pitaya dan iyi kazanç elde ettiğini söyledi. 4 yıldır Ejder meyvesi yetiştiriciliği yaptığını söyleyen Yıldız, tanesini 25 liradan alıcının yerinde almaya başladığını ayrıca KKTC ve Katar’a ihraç etmek üzere hazırlıkların yapıldığını belirtti’’

Erdemli Ejderleri Katar yolcusu

Mersin’in Erdemli ilçesinde emekli öğretmen Gani Yıldız, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine ‘’boş zamanını değerlendirirsin’’ diyerek 4 yıl önce dikimini yaptığı Ejder meyvesi pitaya yetiştiriciliğinden iyi kazanç elde ettiğini söyledi.

Anavatanı Vietnam olan yüksek C vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum, Tip 2 Diyabet hastaları için mükemmel bir meyve özelliği taşıyan Ejder meyvesinin aynı zamanda cinsel gücü artırmada oldukça etkili ve Afrodizyak etkisi olduğu belirtilen Ejder meyvesi yetiştiriciliği ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldız şöyle konuştu:

‘’Tropikal meyve olan Ejder meyvesi pitaya yı 4 yıl önce bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine patlıcan tarlasını sökerek alternatif ürün diye diktim. İyi ki de dikmişin patlıcan ve diğer sebze ürünleri para etmezken Ejder meyvesini dalında tanesini 25 liradan satıyorum. Geçen yıl 1 dönüm seradan 10 bin adet meyve elde ederken bu yıl 20 bin meyve hasadı yapmayı hedefliyoruz’’ dedi.

Ejder meyvesi ağacı dallarının gelişmesiyle meyve verme süresinin erkene çıktığını, Temmuz ayında başladıkları hasadın şubat ayı sonuna kadar devam ettiğini kaydeden Yıldız, meyvenin bir anda çiçek açıp meyveye oturmadığını birer ay arayla çiçek açıp meyveye verdiğini belirtti.

Kendisine boş zamanını değerlendirirsin diyen arkadaşına teşekkür eden Yıldız şöyle konuştu:

‘’Ben emekli öğretmenim. 1 dönümlük arazime gelir olsun hem de zamanı değerlendireyim diye patlıcan ektim. Bakımı zahmetli olan patlıcan o sene para etmedi. Kendisi de emekli olan arkadaşım, hocam gel senin arazine Ejder meyvesi pitaya dikelim. Bir yıl sonra meyve vermeye başlar ve pişman olmazsın. Bu meyve Türkiye’de yeni bilinmeye başladı ve Pazar sorunu yok. Meyveyi özellikle büyük marketler tanesi üzerinden almaya başladı. Tavsiye üzerine diktiğimiz ejder meyvesi birinci yıldan itibaren meyve vermeye başladı ş an 4’üncü yılındayız. Geçen yıl 10 bin meyve hasadı yaparken bu yıl 20 bin meyve hasadı yapmayı bekliyoruz. Pazar sorunumuz olmadığı için kazancımız da iyi. Tanesini dalında 25 liradan satıyoruz. Ürünlerimize artık KKTC ve Kadar’dan talep gelmeye başladı. Bizde ürettiğimiz ürünleri ihraç etmeye hazırlanıyoruz. Öyle zaman oluyor ki talebi karşılayamaz duruma geliyoruz.’’

Ejder meyvesi üreticisi Rüstem Oğuz ise, 1 dönüm serada yetiştirilen Ejder meyvesinin bakımı 10 dönüm domates ve muz serasına bedel olduğunu belirterek, ‘’Ejder meyvesinin bakımı domates, salatalık, muz gibi ürünlere göre yok denecek kadar azdır. Diğer ürünlerde girdi maliyeti çok yüksektir bunda ise sıfır denecek kadar azdır. Ejder meyvesinin kazancı ise diğerlerinin tam on katıdır. Ben domates serasını Ejder meyvesi serasına çevirdim memnunum herkese de tavsiye ederim’’ diye konuştu.

EJDER MEYVESİ PİTAYA’NN FAYDALARI

Tropikal bir meyve olan ejder meyvesi diğer bir adıyla pitaya son zamanların en çok konuşulanları arasında. Peki, ejder meyvesinin faydaları nelerdir?

Anavatanı Vietnam olan, ağırlığı 300 gramdan bir kiloya kadar çıkabilen tropikal meyve, narenciye ve sebze üretimine alternatif ürün olarak tercih ediliyor. Pitaya, Dragon fruit, Ejder Meyvesi, Kaktüs meyvesi olarak da adlandırılıyor. Bu meyve Türkiye'de de yetiştirilmektedir.

Meyvenin içerisinde küçük susam tanesine benzeyen çekirdekleri bulunuyor. Bu çekirdekler, tıpkı kivideki gibi meyveyle birlikte tüketiliyor. İç kısmı çiğ olarak yenebilir, hafif bir tatlılık verir ve kalori yönünden azdır. Pitaya meyve suyu, şarap yapımında ya da diğer içecekleri tatlandırmada kullanılabilir. İşte ejder meyvesinin faydaları...

İçerdiği besin ve mineraller itibariyle gözleri kuvvetlendirir.
Pitaya meyvesi, yüksek C vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum içermektedir.

Yüksek tansiyonu önleme özelliği vardır.
İçerdiği kalsiyum sayesinde güçlü iskelet sistemi ve kemikler için yararlıdır.

Vücudun nem dengesini kontrol altında tutar.
Pitaya meyvesi antioksidandır (phytoalbumins) ve son derece zengin çözülebilir lif içerir.

Tip 2 Diyabet hastaları için mükemmel bir meyvedir.
Cinsel gücü artırmada oldukça etkilidir. Afrodizyak etkisi olduğu bildirildi.