GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-07-2020 14:05

Uzuncaburç Antik Kenti Yeni Bir Efes Olacak

“Uzuncaburç kazılarıyla toprak altındaki güzelliklerde ortaya çıkartıldığında Doğu Akdeniz’in Efes’i ortaya çıkacak. Milattan Önce (MÖ) 2. ve 3. Yüzyıl’da Helenistik dönemde yapılan Uzuncaburç kutsal mekanların başkenti olma özelliği taşıyor’’

Uzuncaburç Antik Kenti Yeni Bir Efes Olacak

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Uzuncaburç Mahallesinde 4. Dönem kazı çalışması başladı. Kazı çalışması ile kentin giriş kapısı mimarisi ortaya çıkartılmayı amaçlıyor.

İki ayrı noktada başlatılan kazı çalışmasına Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu başkanlık ederken bakanlık yetkili uzmanı olarak Arkeolog Yunus Emre Gözen ile birlikte 15 kişi görev yapıyor.

Uzuncaburç antik kentinin gün yüzüne çıkartılması için yapılan kazılar sonrasında Doğu Akdeniz’in Efesi olacağını belirten Aydınoğlu çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Silifke ilçesine 20 kilometre mesafedeki Uzuncaburç Antik Kentinin Anadolu’nun önemli antik kentlerinden birisi olduğunu belirten Aydınoğlu, Uzuncaburç’un Milattan Önce 2. Ve 3. Yüzyılda Helenistik dönemde yapımına başlanılan önemli bir kutsal alan olduğunu söyledi.

Batıda Efes nasıl önemli bir kutsal alan olma özelliği taşıyor ise, Uzuncaburç’ da Doğu Akdeniz’in kutsal mekanlarından başında yer aldığını ve kutsal mekanların başkenti olarak bilindiği gibi aynı zamanda idari merkezi olduğunu söyledi.

Helenistik Krallık döneminde bölgede tapınak hegomanyası kurulduğuna dikkat çeken Aydınoğlu, ‘’İdari ve tapınak merkezleri durumundaki Uzuncaburç, Helenistik dönemde önemli bir imar faaliyeti de var bu bölgede. Uzuncaburç hem dini hem de idari merkez olma özelliği taşırken Helenistik dönemin en önemli kutsal alanı özelliği taşıyor.  Hedefimiz bu kutsal alanı ortaya çıkartmak’’ dedi.

Helenistik dönem sonrası Roma döneminde de Dio Kayzeria tanrı imparator kenti olarak ta varlığını sürdürdüğünü anımsatan Aydınoğlu, bölgenin milattan önce 1. Yüzyılda ciddi bir yatırım gördüğünü bunlarında anıtsal çeşme, sütunlu cadde, yeni küçük tapınaklar kutsal alana ekleniyor ve kent görkemli bir hale bürünüyor. Helenistik dönemde kutsal alan başkenti olmasının yanında Roma döneminde de eski özelliğini sürdürmeye devam ediyor’’ şeklinde konuştu.

Uzuncaburç’un Anadolu’daki en iyi korunmuş antik kentlerin başında geldiğini vurgulayan Aydınoğlu, şöyle konuştu:

‘’Helenistik dönem için bakıldığında mimarisi ile antik mimari açısından önemli bir görev üstleniyor. Anadolu’da bu derece iyi korunmuş kutsal alanlar az sayıdadır ve burası da bunlardan bir tanesidir. Bazı mimari özellikleri ile de bu tapınak Helenistik mimarisi açısından öne çıkıyor. Bu nedenle Uzuncaburç’ta güzelliklerin ortaya çıkartılması önem taşıyor.’’

Uzuncaburç antik kenti çok bilinmesine rağmen bölgede uzun yıllar arkeolojik çalışma yapılmadığını dile getiren Aydınoğlu, ‘’Kazılarla birlikte çevre düzenlemesi projesi ile gezilebilir bir yer haline getirmek. Bu yaptığımızda daha bilgilendirici, daha derli toplu hale getirmek. Bir diğer hedefimiz ise bölgenin fışkıran tarihi özelliklerini ortaya çıkartacak olan bilimsel arkeolojik çalışmaları tamamlamak. Bazı yapıları açığa çıkartmayı amaçlıyoruz. Bu yıl ki kazı çalışması kapsamında kutsal alanın ana giriş mimarisini ortaya çıkartmak. Anıtsal yapı özelliği taşıyan bu kent mimarisi bizim açımızdan önemli ipuçları verecektir. Bu yıl ki kazıda kentin giriş mimarisini ortaya çıkartmak olacak ve bizim çalışmalarımız bize önemli katkı sunacak’’ ifadesini kullandı.