EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-07-2020 15:29   Güncelleme : 07-07-2020 15:47

Domates Fiyatına Vekil Ayarı

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gülyılmaz Erdemli’de Domates Piyasasını kurdu fiyat 2.80 TL oldu ‘’AK Parti Mersin milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, domates serasında üreticilerle birlikte 40 derecede domates topladı, Pazar kurulmasına katıldı. Domates piyasasını yaptığı sıkı pazarlık sonrası 2 lira 80 kuruş olarak açıkladı’’

Domates Fiyatına Vekil Ayarı

AK Parti Mersin Milletvekili ve Grup Disiplin Kurulu Asil Üyesi Zeynep Gül Yılmaz, Erdemli AK Parti İlçe Başkanı Serdal Kaya ile birlikte Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kayacı Mahallesinde Örtü Altı domates serasında üreticileri ziyaret edip birlikte domates hasadı yaptı, Pazar kurulmasına katıldı.

AK Parti ilçe teşkilatını ve STK temsilcilerini ziyaret eden Yılmaz’a parti binasında kadın kolları tarafından yöresel şalfar ve başörtüsü hediye edildi. Şalvar ve başörtüsünü giyen yılmaz, İki yıldır AK Parti İlçe Yönetimi ile Kayacı Mahallesine gelerek üreticileri ziyaret ettiğini sorunlarını dinleyip domates pazarının kurulmasına katıldığını belirtti.

Yılmaz, ‘’Örtü altı serada 40 derece sıcakta üreticilerimizi ziyaret ettim. Sıcakta birlikte hasat yaptım. Sıcakta ve soğukta üretim yapmanın tüm zorluklarını çok iyi bilen bir insanım. Ben de bir çiftçi çocuğuyum çalışmalara yabancı değilim. Çiftçinin alınterinin karşılığını alması için hükümet olarak destek veriyoruz. Şu unutulmamalıdır ki, karnımızın doyması için üretmek tarım yapmak gerekir. İnadına üretmek gerekir. Pandemi döneminde şunu gördük ki tarım olmadan karın doymuyor. Bugünlerde domates piyasasında hareketlilik var. İhracat yollarının açılması ile hareketliliğin devam etmesinden yanayım’’ dedi.

Çiftçilerimizin bin bir emekle yetiştirdiği güzel ürünler hem yurt içinde hem de yurt dışında da tercih ediliyor diyen Yılmaz gazetecilere yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

‘’Pandemi nedeni ile ülkemiz zor şartlardan geçiyor.  Pandemiyi dünya ülkeleri arasında en iyi yönetimi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki yönetim göstermiştir. Ülkemiz dünyada parmakla gösterilen süreç yönetilmiştir. Gönül isterdi ki hiçbir can gitmesin yaşasın. Zor bir süreci iyi bir şekilde yönetildi.’’

Çiftçimizin ürettiği bu güzel ürünler yurt içi kadar yurt dışında da çok tutulmakta ve ihracata da gitmektedir diyen Yılmaz, ‘’Hükümet olarak bizde üreticilerimizin emeklerine sonuna kadar desteğimizi sunuyoruz. Üreticilerimiz çok zor şartlarda üretim yapıyorlar, sıcakta ve soğukta ömürlerini geçiriyorlar. Allah yardımcıları olsun‘' şeklinde konuştu.

Ürün hasadının ardından Kayacı Mahallesi Muhtarı Ahmet Çalışkaner ile Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin tarafından domates piyasasının kurulmasına katılan Zeynep Gül Yılmaz, domates piyasasının 3 lira olmasını istedi. Tüccarlar ve ihracatçılarla sıkı pazarlık sonrasında  piyasanın 2 lira 80 kuruş olarak belirlenmesine karar verildi. Piyasanın istediği şekilde kurulmasından dolayı tüccar ve ihracatçılara teşekkür etti. temennim belirlediğimiz fiyatın belirlenen rakamın altına düşmemesi diye konuştu.

Kayacı Mahalle Muhtarı Ahmet Çalışkaner Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Zeynep Gül Yılmaz’ın birlikte olduğu fotoğrafı armağan etti. Kadınlarla Yörük geleneğinde bulunan sıkma ayran hazırladı. Annem öğretmişti diyerek bazlama pişirdi.