GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-07-2020 18:40   Güncelleme : 01-07-2020 18:49

İlkokul Bahçesinde Pandemi Döneminde Yetiştirilen Organik Sebzeler Hasat Edildi

Kösbucağı Mahallesi İlk ve Ortaokulu bahçesine pandemi döneminde organik olarak yetiştirilen sebze ve meyvelerin hasadı ilçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük ile okul müdürleri tarafından yapıldı. Eğitim atölyelerinden elde edilen gelirler ise okuldaki maddi durumu zayıf öğrencilerin eğitim giderlerinde kullanılıyor.

İlkokul Bahçesinde Pandemi Döneminde Yetiştirilen Organik Sebzeler Hasat Edildi

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, bakanlığın 2023 eğitim vizyonu projesi kapsamında pandeminin başlangıcında tarımsal dikimi yapılan organik sebze ve meyve ürünlerinin hasadını yaptıklarını söyledi.

Hasatla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Açıkyörük, bakanlığın 2023 vizyonu projeleri kapsamında tasarım atölyeleri düzenlendiğini belirtti.

Proje kapsamında ülke genelinde olduğu gibi ilçe genelinde de atölyeler kurduklarını ifade eden Açıkyörük, okul yönetimleri, çeşitli iş insanlarının destekleri ile ilçe genelinde 27 adet çeşitli atölyenin bulunduğunu kaydetti.

Atölyelerden bir tanesi de Kösbucağı Mahallesindeki İlkokul ve Ortaokul Müdürlüklerinin bulunduğu bina ve alanlarda kurulan tabiat ve hayvan atölyeleri olduğunu belirtti.

Ziyaret ettikleri hayvan ve tabiat atölyelerinde yetişen ürünlerin tamamen organik olarak üretiminin gerçekleştirildiğini vurgulayan Açıkyörük şöyle konuştu:

‘’Pandemi sürecinde öğrencilerin dikimini yaptığı, süreç içinde öğretmenlerin bakımını üstlendiği serada yetiştirilen patlıcan, biber, domates gibi ürünlerin hasadını yaptık. Tasarım atölyesini kurmanın amacı öğrencilerin düşünerek uygulamaları, yeteneklerini keşfetmeleri, işitsel ve duyusal yeteneklerinin farkına varmalarını sağlamaktır. Kösbucağı İlkokulu Müdürü Durmuş Yılmaz ile Ortaokul Müdürü Eyüp Fidan’a öğretmenlere ve mahalle muhtarı Sadettin Demir’e emek ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu çalışma örnek bir çalışmanın ürünüdür.’’

Kösbucağı İlkokulu Müdürü Durmuş Yılmaz da yaptığı konuşmada, ilçenin tarım bölgesi olması nedeni ile tasarım atölyelerini tarıma dayalı yaptıklarını belirtti.

Kurdukları 80 metrekarelik seraya öğrencilerle birlikte pandeminin başladığı mart ayının ilk haftalarında diktiklerini belirten Durmuş Yılmaz, pandemiden kaynaklı okullar tatil olunca öğrencilerimiz okula gelemediler ve dikilen sebzelerin bakımının yapılması da öğretmenlerin gerçekleştirdiğini vurguladı.

Eğer pandemi süreci gerçekleşmemiş olsa idi sebzelerin hasadını öğrencilerle yapacaklarını dile getiren Yılmaz, ‘’Bu yıl dikilen ürünlerin hasadını pandemiden dolayı öğrencilerimiz olmadan yaptık. Gelecek yıl inşallah hep birlikte yapacağız. Sera ve açıkta zeytin, limon, domates, patlıcan, salatalık, karpuz, mısır, yer fıstığı, kabak, havuç yetiştiriciliği,  tavuk ve ürünleri gibi toplam 26 ürünü hasat ettik ve  bu rakamı gelecek yıl artırmayı hedefliyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin tamamı ilaç ve kimyevi madde kullanılmadan üretilen ürünlerdir’’ şeklinde konuştu.

Organik ortamda yetiştirilen sebze ve meyvelerin hasadını ilçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, şube Müdürü Niyazi Gürgan, Öğretmenevi Müdürü Mehmet Güven, Müdür Yardımcısı Kemal Gür, Akdeniz Ortaokulu Müdürü Uğur Türkmen, Kösbucağı İlkokulu Müdürü Durmuş Yılmaz, Ortaokul Müdürü Eyüp Fidan ile mahalle muhtarı Sadettin Demir yaptı. Okulun kümes hayvanları bölümünde 60 adet tavuk ve hindi bulunuyor.