EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-06-2020 20:44   Güncelleme : 30-06-2020 20:52

Kınalı Ellerden Ülke Ekonomisine Katkı

Erkeklerin yaptığı işleri yapıyorlar, ağaç kesip kabuk temizliyorlar, traktör kullanıp tomruk taşıyorlar. Kadınlar hem evde hem ormanda çalışıyor.

Kınalı Ellerden Ülke Ekonomisine Katkı

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünün bu yıl Mersin genelinde gerçekleştirilecek olan 1 milyon 50 bin metreküplük orman emvali karşılığında 34 milyon lira ödeme yapacağı bildirildi.

Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, geçen yıl 950 bin metreküplük orman emvali üretimi gerçekleştirildiğini bu yıl ise bu rakamı 1 milyon 50 bin metreküpe çıkartmayı hedeflediklerini belirterek, ‘’Orman köylümüze orman emvali üretim karşılığında geçen yıl 32 milyon 500 bin lira ödeme yapılırken bu yıl 1 milyon 50 bin metreküplük üretim karşılığında ise 34 milyon lira ödeme yapılacağını yılık ilk altı ayında bu ödemenin 20 milyonu geçti’’ dedi.

Mersin’in Mezitli ilçesi Fındıkpınarı Mahallesinde kesim yapan işçileri ziyaret eden Akduman, burada gazetecilere açıklamalarda bulundu. Sektörün kullanması için orman emvali üretimi yapan işçilerin yeni tip koronavirüs (kovid-19) sürecinde bile sosyal mesafeyi koruyarak üretimden geri kalmayarak ülke ve aile ekonomilerine katkı sunmayı sürdürdüklerini belirtti.

Bolkar dağlarının 2 bin rakımlı bölgesindeki yetişen genç sedir ağaçlarına yer açmak için yaşlı ağaçların kesilerek ekonomiye kazandırıldığını ifade eden Akduman, Sedir Orman Genel Müdürlüğünün kırsal kesimdeki vatandaşların refah seviyelerini yükseltmek üzere önemli girdi sağladığını ifade ederek şöyle konuştu:

‘’Bilindiği üzere Mersin Orman Bölge Müdürlüğü sedir ağacı yetiştirmede dünyanın sayılı kentlerinin başında yer almaktadır. Daha önce tahrip olmuş sedir sahalarını yenileştirme çalışması yaparak 40 yıldır çok nitelikli gençleştirme çalışmaları bulunmaktadır. Sedir çok değerli bir ağaç türü. Yaşanan sosyal ekonomik problemler nedeni ile yüzyıllar öncesinde gerek hayvancılık gerekse yakacak amacı ile sedir sahalarında çok ciddi tahribatlar yaşanmış.  Orman Genel Müdürlüğü de bu tahribatın önüne geçmek amacı ile bir dizi projeler hazırlayarak yaşama geçirdi.  Bu kapsamda Mersin Orman Bölge Müdürlüğü 40 bin hektar alanı sedir alanı olarak tesis etti ve 1984 yılından itibaren karpelli sedir tohumu ekimleri başlatıldı ve çok kıymetli sedir ormanları oluşturuldu. Genç sedir ağaçlarını geliştirip büyütmek üzere ekonomik ömrünü tamamlayan yaşlı ağaçların ortadan kaldırarak genç fidanlara yer açmak gerekmektedir.’’

Ormanların gençleştirilmesine yönelik çalışmalarda orman köylüsünün çalıştığını ve onlara istihdam alanları açıldığını vurgulayan Akduman, Mersin genelinde geçen yıl 950 bin metreküplük üretim karşılığında vatandaşımıza 32 milyon 500 bin lira ödeme yaptık. Bu yıl üretimi 1 milyon 50 bin metreküp olarak hedefledik ve vatandaşımıza yılın ilk altı ayında üretim karşılığında 20 milyon lira ödendi. Yıl sonuna kadar ise toplam 34 milyon lira ödeyeceğiz. Bu rakam yıl sonuna kadar 34 milyonu bulacak’’ diye belirtti.

Orman Genel Müdürlüğünün oduna dayalı hammadde üretiminde tek yetkili kurum olduğunu anımsatan Kenan Akduman, sektörün tüm ihtiyaçlarının karşılandığını belirterek, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü oduna ve kereste imalatına dayalı üretimde önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

Mersin bu yıl 1 milyon 50 bin metreküplük üretim hedeflemektedir ve bu ülke genelindeki üretimin 30’uzda birine tekabül etmektedir diyen Akduman,  ‘’Mersin Orman Bölge Müdürlüğü özellikle bölgedeki sektöre dayalı entegre tesislerinin hammadde ihtiyaçlarının karşılanması, bölgenin ticari bölge olması nedeni ile palet, doğrama ve ahşabın kullanıldığı her sektörün ihtiyacını karşılamada çok ciddi bir katkısı var’’ şeklinde konuştu.

“Genç kızlar çeyiz, öğrenciler okul paralarını kazanıyor’’

 

Akduman açıklamasını şöyle sürdürdü: ‘’Kırsal kesimde yaşayan ekonomik seviyesi düşük vatandaşlarımızın refah seviyesini yükseltmek amacı ile önemli girdi sağlıyor. Ülkedeki demokrafik yapının değişmesi ile birlikte kırsal kesimde yaşayanlarda önemli derecede azalma oldu. Ülke olarak bu insanlarımızı yerinde kalkındırarak yerinde tutmak, üretmek ve geliştirmek zorundayız. Bu kapsamda özellikle üretim işçiliğinde çalışan fidan dikme, ağaçlandırma bakım ve üretim bölümlerinde çalışanların ekonomik durumlarının düzeltilmesi için büyük çalışmalar yürütülmekte bunlardan bir tanesi de kesim ve üretim yapan işçilerimizdir. Burada çalışan insanların tamamının geçin kaynağı ormanlardan elde edilmektedir.  Atalarından öğrendikleri mesleği yürüten insanlar. Ağaç kesimi ve üretimi yapan bu insanlar geleneklerini de sürdüren inanlardır. Öyle ki evlenecek genç kızlar çeyiz paralarını, okula gidecekler de okul harçlıklarını buradan elde ettikleri gelirle sağlıyorlar.  Ormancılık faaliyetleri devam ettiği sürece bu devam edecek bakanlığımız da bu insanlara katkı sunmayı sürdürecek.’’

“Kadın elinin değdiği her yer güzel ve bereketlidir-‘’

 

Kınalı ve narin elleri ile baltayla ağaç temizliyor, traktörle tomruk taşıyorlar. Ormanda erkeklerin yaptığı her işi yapan kadınlar, erkekleri ile birlikte elinde balta, omzunda motorlu destere ile eşlerine yardım eden evin hanımları ülkenin kalkınmasına omuz verdiklerini belirtiyorlar.

Eşi ile birlikte ağaç kesim işçiliği yaptıklarını belirten Birgül Şefik, iki çocuğunun bulunduğunu bunlardan bir tanesinin ortaokulu bitirip liseye geçtiğini diğerinin ise liseyi bitirip üniversiteye gitmek üzere sınava girdiğini belirtti.

Oğlunun okuması için dağlarda ağaç keserek geçim sağladıklarını vurgulayan Bilge, ‘’Bizim başka gelir kapımız yok. Ormanlarda çalışmak zorundayız. Yaz döneminde Torosların ve Bolkar dağlarının zirvelerindeyiz. Kışın ise boşuz. Çünkü yağmurda karda çalışılmıyor’’ diye belirtti.

Oğlumun hayalinde Orman Mühendisi olmanın bulunduğunu belirten Bilge, ‘’İnşallah emeline ulaşır da Orman Mühendisi olur. Ben de buradan onun okumasına katkı sunarım’’ şeklinde konuştu.

Belkıs Deniz ise, biri ilkokul birinci sınıfa gideceğini büyüğünün ise Ortaokulda ikinci sınıfta okuyacağını belirterek, ‘’Geçim çok zor. Eşimle birlikte bu dağlarda ülkenin kalkınmasına katkı sunmaya çalışıyoruz. Kadın elinin değdiği her yer bereketli ve güzel olur. Biz de ormanların güzelleşmesine katkı sunuyoruz’’ ifadesini kullandı.

15 yaşından bu yana ormanlarda kesim yaptıklarını dile getiren Yaşar Kocadağ ise, yeni tip Koronavirüs döneminde bile çalışmalarını aksatmadıklarını vurgulayarak, ‘’Bizim başka geçim kaynağımız yok. Her türlü şekilde yaz döneminde çalışmak evin geçimini sağlamak zorundayız. Nisan- Mayıs aylarında çıktığımız dağarlardan Eylül- Ekim gibi iniyoruz. Çünkü bu tarihlerde kar yağışı başlıyor. Pandeminin başladığı günlerde bolkarlara yeni gelmiştik. Ailelerimiz ile geldiğimiz ve de buraların havasının temiz olmasından dolayı kovid döneminde çalıştık, hiç endişe etmedik’’ vurgusunda bulundu.