GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-06-2020 20:27

Erdemli Belediyesinden Kontrollü Düğün

Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sekteye uğrayan düğünler, 1 Temmuz itibari ile kontrollü bir şekilde başlayacak. Erdemli Belediyesi Kongre merkezinde, kültür merkezi elemanlarının oynadığı oyuncular ile temsili düğün töreni düzenledi.

Erdemli Belediyesinden Kontrollü Düğün

Gelin ve damadın salona girişinden çıkışına kadar ki süreci ana hatlarıyla anlatan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu temsili düğün ve nikahla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Tollu, “Kontrollü normalleşme sürecinde bizlere büyük sorumluluk düşüyor. Farklı alanlarda yaptığımız çalışmalarla vatandaşlarımızı bilinçlendiriyoruz. Düğün yapacak gençlerimize mutluluklar diliyoruz” dedi.

Koronavirüs, hayatın her alanını etkilediği gibi binlerce gencin hayalini belirli bir süre ertelemesine de neden oldu diyen Tollu, 1 Temmuz itibari ile kontrollü bir şekilde başlayacak düğünlerde ise hazırlıklar tamamlandığını belirtti.

Erdemli Belediyesi, vatandaşların konuyu daha iyi anlayabilmeleri adına tiyatro oyuncuları, çalışanları  ve basın mensupları ile birlikte, belediye kültür merkezi elemanları ile örnek mizansen düğün yaptı.

Düğün öncesi belediye ekipleri ilaçlama ve dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirdi. Kapalı ortam havalandırıldı.  Pandemi kurallarına göre ağırlanabilecek misafirlerin sayısı salon girişine herkesin görebileceği şekilde asıldı.  Salon girişinde el dezenfektanı konuldu.  Gelen misafirlerin ateşleri ölçüldü,  yedek maske salon girişinde hazır tutuldu.

Gelen misafirler gönül selamı ile selamlandı,  tokalaşmaktan kaçınıldı,  sosyal mesafeye uyuldu. Gelin damat alkışlar eşliğinde salona girdi ve ilk danslarını yaptılar. Ardından Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, sosyal mesafe ve maske kuralına uygun temsili nikâhı kıydı. Çekirdek aile mesafe olmaksızın,  diğer konuklar ise sosyal mesafe kuralına uygun oturarak nikâha şahitlik yaptı.

Gelin ve damat kurallara uygun şekilde “erik dalına” gönüllerince oynadılar.  Düğünün sonunda ise takılar kutulara bırakılırken, fotoğraf sosyal mesafe kuralına uygun olarak çekildi.

Düğünün sonunda ise haklı bilinçlendirmek için verilen katkının mutluluğu vardı.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu genç çiftlere bayrak ve Kur’an-ı kerim hediye etti. Başkan Tollu, temsili gelin ve damat ile birlikte mutluluk oyunu oynadı. Gelin ve damadın yakınları  kurallara uyularak oyunlar oynadı.