GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-06-2020 19:41   Güncelleme : 30-06-2020 19:47

Erdemli'nin Gönüllü Yangıncıları

Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, orman yangınlarıyla daha etkin ve hızlı mücadele etmek amacı ile hayata geçirmek amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünün ‘’Orman yangınlarında görev alacak gönüllülere’’ yönelik orman yangını eğitimi verdiklerini ve eğitimi başarı ile bitirenlere sertifikalarını verdiklerini söyledi.

Erdemli'nin Gönüllü Yangıncıları

Erdemli Orman İşletme Müdürlüğünde düzenlenen sertifika töreninde konuşan bölge müdürü Akduman, ‘’Mersin olarak orman yangınlarına en hassas bölgelerin başında yer almaktayız. Orman yangınlarına ilk müdahale ekiplerine yardımcı olmak ve lojistik destek sağlamak amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığımızın başlattığı orman yangınlarına erken müdahale projesinden biri olan ‘gönüllü orman yangıncıları’ na katılan sizlere teşekkür ediyorum. Ormanlarımız ülkemizin akciğeridir. Gönüllü yapılan her çabanın başarıya ulaşacağından hareketle, orman yangınlarının yüksek risk içeren bir mücadele olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu nedenle orman yangınlarında görev alacak gönüllülerin sunacağı hizmeti önemsemekteyiz ve bu nedenle eğitim süzgecinden geçirmekteyiz. Gönüllü yangın söndürme elemanı olmanın bazı kriterleri var bunu da Erdemli Halk Eğitim Merkezi tarafından verilen kurslarla gidermekteyiz. Erdemli ilçemizden 76 kişi gönüllü orman yangıncısı olmak için başvurdu ancak bunun 38 tanesine pandemi nedeni ile belge verebildik. Yangınsız bir sezon diliyorum’’ dedi.

Gönüllü orman yangıncısı eğitimine 704 kişinin başvurduğunu kaydeden Akduman, yeni tip Koronavirüs (kovid-19) salgınından dolayı, 450 kişinin eğitimini tamamlayabildiğini ve belge verildiğini ifade ederek, ‘’Bundan sonra uygun görülen tarihlerde eğitimlere devam edilecektir’’ dedi.

Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü ise, ‘’Hiçbir ormancı hiçbir orman köylüsü bölgesinde ve ormanlarında yangın çıkmasını istemez. Bizde istemiyoruz ancak olası yangınlara karşı da tedbirlerimizi almak zorundayız. Gönüllü orman yangıncılığı eğitimine katılanlar teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

Konuşmaların ardından gönüllü ormancılara eğitim sertifikaları ve yangın ilk müdahale malzemeleri törenle teslim edildi. Törene Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Mehmet Alper, Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü, Müdür Yardımcısı Harun Boz, şefler ve gönüllü vatandaşlar katıldı.