SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-06-2020 17:22   Güncelleme : 19-06-2020 18:05

Hatice Hemşire’nin Israrı Hayat Kurtardı

Tömük'te Nesrin Cengiz (55), bağlı bulunduğu Turunç Aile Sağlık Merkezi (ASM)’ın Hatice hemşirenin ısrarıyla yaptırdığı kanser testi ile yeniden hayata tutundu.

Hatice Hemşire’nin Israrı Hayat Kurtardı

Erdemli ilçesine bağlı Tömük Mahallesinde yaşayan Nesrin Cengiz pandemi döneminde yaşadığı zorlukları ve kendisine yol gösteren sağlıkçılara ettiği teşekkürü gazetecilere anlattı.

Sürücü belgesi rapor almak üzere bağlı bulunduğu Turunç Aile Sağlığı Merkezi’ne başvurdu. Kurum çalışanı hemşire Hatice Boyalı, evrakları hazırladığı esnada  Cengiz’in bugüne kadar hiç kanser tarama testi yaptırmadığını fark etti. Bunun üzerine hemşire Boyalı, ’Benim bir şeyim yok’ diyen Cengiz’e kanser tarama testi yaptırması konusunda ısrar etti.

Pandemi döneminde ısrar üzerine yapılan test sonucunda Nesrin Cengiz rahim ağzı kanserine yakalandığını öğrendi. Geçtiğimiz günlerde ameliyatla kanserli bölge temizlenerek, yeniden sağlığına kavuşan Cengiz, aile sağlığı merkezini ziyaret edip, pandemi döneminde, kanser olduğunu öğrendiği süreçte  hazırladığı şiir kitabını sağlık çalışanları için imzaladı.

Yaşadıklarını anlatan Nesrin Cengiz, "Hayat tesadüflerle doludur. Turunç Aile Sağlığı Merkezine sıradan bir ehliyet raporu için gelmiştim. Ama burada hemşire Hatice hanım çok ısrar etti. Sağlık taramalarını yaptırmam gerektiğini söyledi.  ’Bende bir şey yok’ dediğim halde ısrarcı oldu. Erdemli Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’e gidip bu taramalarını yaptırman gerektiğini söyledi. ’Giderim ama sizin hatırınıza giderim, bende bir şey yok’ dedim. Testler yapıldı. Bir hafta sonra test sonuçları hem buraya geldi, hem KETEM’den aradılar. Pozitif dediler. Test sonucu güzel çıkmayınca beni hastaneye yönlendirdiler" dedi.

  "İnsan böyle bir şeye üzülebilir, ağlayabilir ama ben böyle sevinçle geldim"

Önce Erdemli Devlet Hastanesine daha sonrada Mersin Şehir Hastanesine yönlendirildiğini ifade eden Cengiz, buralardaki tetkiklerin ardından Mersin Üniversitesi Araştırma Hastanesine gittiğini belirterek şöyle konuştu:

"Tam pandemi süreciydi, öyle bir tedirginliğim vardı. Hastaneye korkarak gittim. Patoloji sonucum çıktı. İnsan böyle bir şeye üzülebilir, ağlayabilir ama ben böyle sevinçle geldim. İlk Hatice hanımı aradım, teşekkür ettim. Çünkü bana bu kadar ısrar etmese, hiç bir rahatsızlığım yok, hiçbir ağrım yok, hiçbir şeyim yok, diye yıllarca böyle yaşayacaktım. Bunun farkına varmaya bilirdim. İyi ki beni göndermiş. Şimdi sağlığıma kavuştuğun gibi bir de şiir kitabı yazdım.’’

"Çok sinsi bir rahatsızlık bu"

Kendisine birinci evre erken kanser teşhisi konduğunu dile getiren Cengiz, "Bundan sonraki süreçte ben bunun  tedavisine baktım, kafaya takmadım, üzülmedim, ağlamadım. Ameliyatımın başarı ile geçirdiğimi biliyorum. Bundan sonraki süreçte de 6 ayda bir kontrol ve testlerime devam edeceğim. Çünkü bu çok önemli bir konu. Bütün kadınların bunu ihmal etmemelerini isterim. Ben ihmal etmiştim ama işte böyle bir ucundan tuttuk, erken zamanda kurtulduk.

Kadınların buna önem vermesini istiyorum. Çok önemli, etrafımdaki bütün arkadaşlarıma söylüyorum. Benim bir rahatsızlığım yoktu. Çok sinsi bir rahatsızlık bu. Belli etmiyor, herhangi bir ağrı sızı vermiyor, belirti göstermiyor. Ne zaman başladığını bilmiyorsunuz. Ne zaman ortaya çıkıp sizi yere düşüreceğini bilmiyorsunuz" diye konuştu.

Nesrin cengiz hem pandemi döneminde hem de rahatsızlığının tedavisi döneminde bir de şiir kitabı yazdı ve bastırarak sağlıkçılara imzaladı.

Turunç Aile Sağlığı Merkezi hemşirelerinden Hatice Boyalı ise, "Nesrin hanım sağlık ocağımıza ehliyet raporu almak için gelmişti. Ben de o esnada bilgisayardan bir baktım, kanser taramalarının hiç birini yaptırmadığını gördüm. KETEM’e yönlendirmek istedim, önce kabul etmedi. Biraz ısrar etmem gerekti. Israrlarım sonucunda dayanamayarak ’hadi gideyim bari’ dedi. Gitmek istemiyordu. İyi ki de gitmiş. Sonuç maalesef pozitif geldi" dedi.

Şair Nesrin Cengiz’in sağlığına kavuşmasından büyük mutluluk duyduğunu anlatan hemşire Boyalı şunları kaydetti; "Nesrin hanım doktorunun dediği şeyleri harfiyen uyguladı. Sadece kanserli bölge ameliyatla alındı. Şuan Nesrin hanımın durumu gayet iyi. Ameliyatı da başarılı geçti. Yine söylüyoruz, kanserde erken teşhis hayat kurtarır."

İlçede son bir yılda 15 bin vatandaşın ücretsiz yapılan kanser tarama testinden geçirildiği öğrenildi.

Pandemi döneminde rahim ağzı kanseri tanısı tedavisi ile tedavi gören Nesrin Cengiz, rahatsızlığından kurtulmak için Mersin Üniversitesi Araştırma Hastanesinde ameliyat oldu. Tedavi ve pandemi dönemini kaleme aldığı şiirlerden oluşan bir de kitap hazırladı. ‘’Sirena’nın aynası’’ adlını verdiği tikabı bastırarak, kendisinin sağlığına kavuşmasına yardımcı olan sağlık çalışanlarına imzaladı. Cengiz, ‘’pandemi dönemi ve rahatsızlığım beni şair yaptı’’ dedi.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin