GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-06-2020 14:36

Göçebe Japon Ördeğinin 12 Yavrusu Balkondan Kurtarıldı

Limonlu Mahalesinde yazlık bir sitenin balkonunda pandemi döneminde kuluçkaya yatan 2 japon anne ördeğin 12 yavruları itfaiye tarafından kurtarıldı. Anne ördekler ile 12 yavrusu site sakinlerine teslim edildi.

Göçebe Japon Ördeğinin 12 Yavrusu Balkondan Kurtarıldı

İlçeye bağlı Limonlu Mahallesi'nden geçen Limonlu Deresi kenarındaki bir yazlık sitenin 4. katında boş olan dairenin balkonuna 2 anne ördek pandemi döneminde kuluçkaya yattı.

Benzer olayın sıkça yaşandığını belirten site sakinleri düşüp ölme riski bulunan yavruların kurtarılması için itfaiyeyi arayıp yardım istedi. Harekete geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Erdemli Grup Amirliği ekipleri, siteye gelerek kurtarma operasyonu başlattı.

Balkona çıkan itfaiye eri balkondaki 2 anne Japon ördeğine ait 12 yavruyu ve açıkta bozulduğu belirlenen yumurtaları alarak aşağıya indi. 2 anne ördeğin balkondan aşağıya uçarak yavrularının peşinden gelmesiyle operasyon tamamlandı.

2 Anne ördek ve 12 yavrusu

site sakini Mustafa Güray’a teslim edildi. Yılda birkaç kez benzer olayı yaşadıklarını belirten Güray, geçen nisan ayında da annelerden birinin yine aynı balkondaki 6 yavrusunun itfaiye tarafından kurtarıldığını hatırlattı.

Çevrenin sakin ve dere kenarı olmasından kaynaklın ördek ve yavrularının sansar, tilki gibi yırtıcı hayvanların yememsi için anne ördeklerin yavrularını yavrularını korumak için boş balkonlara, barbekülere yuva yaptıklarını ifade eden Güray, şöyle konuştu:

‘’Ördekler kuluçkaya kapalı dairelerin 3. ve 4. Katına yatıkları için sıkıntı yaşanıyor. Bu nedenle de gerekli bakımı yapamıyoruz. İtfaiyemiz daha önce de aynı yerden yavruları kurtarmışlardı. Bu kez 12 yavru ve anne ördekleri kurtardı. Artık anne ördekler ile yavruların bakımını site sakinleri olarak biz üstleneceğiz. Yavru ördekler Limonlu Deresi'nde yüzüp büyüyecekler, doğal olarak yaşayacaklar. Bizim elimizden gelen bu. itfaiyemize de çok teşekkür ediyoruz, onlara minnettarız."