GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-06-2020 16:26

Erdemli Belediyesi Tarihi Mekanları 6 Dilde Tanıtıyor

Doğu Akdeniz’de tarihe yolculuk yapmak isteyenlerin durak noktası Mersin’in Erdemli ilçesindeki tarihi ve turistik kalıntıların tanıtımı için Erdemli Belediyesinden 6 dilde tanıtım çalışmaları başladı.

Erdemli Belediyesi Tarihi Mekanları 6 Dilde Tanıtıyor

Bölgenin kültürel değerlerini yerli ve yabancı turistlere tanıtmak için dünyada en çok konuşulan başta İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Çince ve Japonca olmak üzere toplam 6 dilde çalışma başlattıklarını dile getiren Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, şu ana kadar 2 milyar 700 milyon kişiye tanıttıklarını, tanıtım faaliyetlerine ara vermeden devam edeceklerini söyledi.

Başkan Tollu çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tollu,  Erdemli Belediyesi tarafından, tarihte suçluların aslanların önüne atıldığı yer olarak bilinen Kalıdivane obruğu ve tarihi dokusunu, kayalara oyulan Kaya Mezarları ve Şeydan Deresi Kanyonu'ndaki Adam Kayalar'ı havadan görüntülediklerini belirtti.  

Tarihi milattan önce 2. ve 3. yüzyıla kadar inen Kanlıdivane Antik Kenti, kent içindeki kaya mezarları ve Şeytan Vadisi'ndeki Adam Kayalar, Doğu Akdeniz'nin önde gelen en önemli kültür miraslarından olduğunu belirten Tollu, "Erdemli'mizin her noktası adeta üstü açık müze görünümünde. Bölgemize tatile gelen yerli ve yabancı turistin sadece denize girip gitmesini istemiyoruz ve bu bölgedeki tarihi değerlerin de görülmesi için çalışıyoruz" dedi.

Erdemli her bir metrekaresinden tarih fışkıran dünyanın en güzel coğrafyası diyen Tollu açıklamasını şöyle yaptı:

‘’Erdemli'nin her bölgesi ayrı güzel. Doğal zenginlikleri, denizi, kumu, denizin ortasında kalesiyle birlikte mükemmel bir doğa harikasına sahip.  

Kanlıdivane Antik Kenti, Adamkayalar ve Kaya Mezarlar gibi tarihi ve kültürel mirasın Erdemli'ye essiz bir güzellik katmaktadır. Bu kente gelen insanlarımız misafirperverliğin yanında tarihin ve doğanın en güzel örnekleriyle karşılaşacaklar. Herkesi tarih, turizm, doğa ve denizin güzellikleriyle dolu olan Erdemli'mize tatil yapmaya bekliyoruz.’’

Yapılan tespitlerde Milattan Önce 3. yuzyılda uygarlıkların yerleştiği bölgenin tarihi yapı ve doğal güzellikler yönünden zengin olduğuna dikkat çeken Tollu, "Erdemli'mizin her alanı adeta üstü açık müze şeklinde. Görmeye değer, geleceğe gururla taşıyacağımız tarihi ve doğal güzelliklere haiz" ifadesini kullandı.