EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-06-2020 20:20   Güncelleme : 12-06-2020 09:46

Pandemi Döneminde Dikilen Domatesler İhracata Hazır

Yeni tip koronavirüs (kovid-19)’un başladığı 10 Martta Erdemli Çiftçisinin dikimini gerçekleştirdiği domatesler iç piyasa ve ihracata hazır hale geldiği bildirildi.

Pandemi Döneminde Dikilen Domatesler İhracata Hazır

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, Oda Meclis Başkanı Aşkın Şahin ile birlikte domates üreticilerini ziyaret ederek yazlık sezonun hayırlı ve bereketli olması dileğinde bulundu.

Pandemi döneminde evlerinde oturma yerine serada üretime yönelen çiftçileri tebrik eden Şahin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Şahin,  ‘’Çiftçilerimiz evlerinde yatma yerine ülke ve aile bütçesine katkı sağlamak amacı ile üretime yöneldiler. 10 Martta başlayan pandemi döneminde dikimi yapılan domatesler meyvesini verdi. Hem iç piyasaya hem de ihracata hazır hale geldiler. İnadına üretim diyerek çalışan çiftçilerimizi kutluyorum’’ dedi.

Yazlık dikim domateslerin 2,5 liradan alıcı bulduğunu belirten Şahin, fiyatların daha da artmasını beklediklerini kaydetti. Yazlık dikim domateslerden umutlu olduklarını vurgulayan Şahin, Türkiye genelinde üretilen 12 milyon ton domatesin 1 milyon 200 bin tonunu Mersin’in ürettiğini belirterek şöyle konuştu:

‘’Erdemli’ de örtü altı serada 23 bin dekar alanda domates üretimi yapılmaktadır. İl genelindeki 1 milyon 200 bin tonluk üretimde Erdemlinin payı yüzde 50’dir ve 600 bin tondur. İlçe olarak ülke ekonomisine katma değer sağlamanın mutluluğunu yaşamaktayız. Üreticinin yüzü güldüğünde bizlerin de yüzü gülmektedir.’’

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Aşkın Şahin ise, pandemi döneminde dikimi yapılan domateslerin ihracata hazır hale gelmesinden dolayı üreticileri kutladığını söyledi.

Erdemlili çiftçilerin domates yetiştiriciliği konusunda uzmanlaştığını kaydeden Şahin, ‘’Çiftçimiz artık yaptığı emeğinin zayi olmaması için her attığı adımı ve yaptığı her şeyi bilinçli yapıyor’’ dedi.

Mutfakların olmaz olmazı domatesin çileli bir üretim safahasının bulunduğuna dikkat çeken Şahin, ‘’Domates bir mutfağın olmazsa olmazı. Onsuz yemek yapmak sofra kurmak artık imkânsız. İlçemizde standart domateslerin yanı sıra artık salkım, çeri, kokteyl, ihracata yönelik pembe  ve köy domatesi çeşitleri de bölgemizde yaygın dikiliyor ve ihracata gönderiliyor. ihracata ürün göndermek kolay değil. Çiftçimiz bunu yakaladı ve  artık kazanılan yurtdışındaki Pazarlara sahip olmak kalite ve süreklilik isteyen bir sistemle mümkün olmaktadır. Bu konuda bölge çiftçilerimiz artık ilçe tarım müdürlüğü önderliğinde, zirai ilaç bayileri ile birlikte hassas davranıp dikimden hasada kadar doğabilecek olumsuzlukların önüne geçmektedirler. Çiftçimiz artık hangi ülke nasıl bir domates istiyor biliyor ve ona göre üretiyor. Pandemi döneminde üretim yapan çiftçilerimizi kutluyor, tüm tüccar ve alıcıları ilçemize bekliyoruz’’ diye konuştu.

Domates üreticisi Halil Şahin ise, pandemi döneminde dikimini yaptıkları domateslerin üç aylık serüvenin bulunduğunu ve hem iç piyasaya hem de ihracata hazır hale getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Pandemi döneminde ailesi ile birlikte sera içinden hiç çıkmadıklarını ve kendilerini üretime adadıklarını vurgulayan Halil Şahin, ‘’Yetiştirdiğimiz domateslerimizi 10 Martta diktik ve pandemi süresince yetiştirmek için çalıştık. Fiyatlar şu an 2,5 liradan gidiyor daha da artması çiftçilerimizi mutlu edecek ve yüzlerinin gülmesini sağlayacaktır. Bu dönemde yetişen ürünler çok kaliteli’’ şeklinde konuştu.