GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-06-2020 19:20   Güncelleme : 10-06-2020 20:18

Erdemli’de Orman Köylüsüne Traktör Alım Desteği

Karayakup Mahallesinde (Orman-Köy İlişkileri) ORKÖY projesi Projesi kapsamında verilen hibe ve kredi desteği sağlanan 2 orman köylüsü traktörleri teslim edildi.

Erdemli’de Orman Köylüsüne Traktör Alım Desteği

Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, ORKÖY Projesi kapsamında geçen yıl Erdemli ilçesine 485 bin lira kredi desteği sağlarken bu yıl 1 milyon 581 bin liralık kredi kullandırılacağını belirterek, ‘’Bu yıl il genelinde 5 milyon liralık kredi kullandıracağız. Bugün orman köylüsü 2 çiftçiye 22 bin lirası hibe, 88 bin lirası 7 yıl giri ödemeli toplam 110 liralık destek sağladık. Ülke ve aile bütçesine katkı sağlayarak üretim yapan köylümüze desteğimiz sürecek’’ dedi.

Biri ilçeye bağlı Karayakup Mahallesinden diğeri Sinap Mahallesinden 2 orman köylüsüne traktörlerini törenle teslim ettiklerini belirten Karaduman, ormancılık faaliyetlerinin kırsalda yaşayan köylülerle birlikte yürütüldüğünü ifade ederek törende yaptı konuşmada, "Üretim faaliyetlerimizi, ağaçlandırma faaliyetlerimizi köylülerimiz aracılığı ile yapıyoruz. Bilindiği gibi işlerimizin büyük bölümü de makine ile yapılıyor. Üretim faaliyetlerini geliştirmek, odun ham maddesi üretiminde çok önemli işler gören köylülerimize bu manada destek olmak amacıyla ORKÖY kredi çeşitliliğine bir de üretim mekanizasyon kredisi katıldı" dedi.

Kullanılan ekipmanların kazandırılması anlamında köylülere imkan sunulduğunu ifade eden Akduman konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Motorlu testere, tambur, traktör şeklinde üretim mekanizasyon anlamında bir destek sağlandı. Şuan burada 2 vatandaşımıza bizden aldıkları hibe ve kredi desteği ile traktör veriyoruz. Erdemli ilçemizde yıl içinde toplamda 8 kişiye bu desteği vermiş olacağız.

Geçen yıl Erdemli ilçemize 485 lira kredi desteği sağlarken bu yıl bu destek 1 milyon 581 bin liraya yükseltildi. İl genelindeki 5 milyon liralık kredinin yaklaşık 3'te birini Erdemli'mize kullanmışız. Tabiri caiz ise kardeşin kardeşe vermeyeceği şartlarda kredi veriyoruz. Çok şükür devletimiz bu zor süreçte vatandaşına bu imkanları sunuyor. Orman köylümüzün ormancılık faaliyetlerinde etkin bir şekilde görev alıp bu ekipmanları amacına uygun olarak kullanacaklarını bekliyoruz.  

Törene Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü, köy muhtarları ve vatandaşlarda katıldı.