GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2020 15:53

Uçamayan ‘’Çoban Aldatan’’ Kuşunu Ebabil Kuşu Sanıp Heyecanlandılar

Tabiye Mahallesinde Musa Yıldız adlı vatandaş bahçesinde yaralı olarak bulduğu kuşu Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefliği ekiplerine teslim etti.

Uçamayan ‘’Çoban Aldatan’’ Kuşunu Ebabil Kuşu Sanıp Heyecanlandılar

Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin, son günlerde nesli tükenmekte olan yırtıcı kuşların sahillerde sıkça görülmeye başladığını belirterek, vatandaşlardan bu kuşlara sahip çıkılmasını ve zarar verilmemesini istedi.

Tabiye Mahallesinde Musa Yıldız adlı vatandaşın bulduğu yaralı kuşu teslim aldıklarını gerekli bakımının yapılması için anlaşmalı oldukları Tarsus Hayvanat Bahçesine götürerek gerekli tedavisinin yapıldıktan sonra doğaya yeniden bırakılacağını söyledi.

Ebabil kuşu olarak teslim alınan kuşun ‘’çoban aldatan’’ kuşu olduğunu öğrendiklerini kaydeden Çetin, kurum veteriner hekimin yaptığı ilk muayenesinde sol kanadında tüy kaybı bulunduğunu ve bunun bir yere çarpması sonucu yaşandığını tespit ettiğini ifade etti.

Bahçesinde yaralı kuşu bulan Musa Yıldız, yerde hareketsiz yatan kuşu evine getirerek korumaya aldığını ve milli parklar ekibine haber verdiğini dile getirerek, ‘’Yaralı kuşu eve getirdik ve ilgili yerlere haber vererek gerekli tedavisinin yapılması için teslim ettik. Yerde hareketsiz yatan kuşu önce ebabil kuşu zannettik ancak ‘’Çoban aldatan’’ kuyu olduğunu öğrendik. Bu kuşun heba olmasına gönlümüz razı olmadı’’ diye konuştu.

Mekke Medine'den gelen ebabil kuşu diyerek evindeki çoçuklarına ait tabletle kuşun fotoğrafını çekmeye çalışan bir komşu kadın ise, ‘’bu kuş mubarek makke medineden gelmiştir’’ diyerek ilgi göstermesi dikkat çekti.

Çoban aldatan kuşu görevlilere teslim edildi.