GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-06-2020 22:02

Kızkalesi’nde Plajlar Şenlendi

UNESCO dünya miras geçici listesinde yer alan Kızkalesi sahilinde hava sıcaklığının da artmasıyla vatandaşlar plajlara akın etti. Oteller tarafından plajda aileler için ayrı bölümler oluşturuldu.

Kızkalesi’nde Plajlar Şenlendi

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan ise, pandemi nedeni ile vatandaşların içerde kapalı kaldığını ve sıkıldığını üzerlerinde oluşan stresten kurtulmak ve serinlemek için kendilerini denize attıklarını söyledi.

Otel, motel ve pansiyonların 1 Haziran itibariyle hizmet vermeye başladığını anımsatan Çalışkan, gerek önemler gerekse hava koşullarıyla tatil beldemizde her şeyin mükemmel olduğunu kaydetti.

Mersin’le turizmciler olarak devletimize çok teşekkür ederiz diyen Hüseyin Çalışkan, “Covid döneminde devletimiz turizmcilere birçok konuda yardımcı oldu. Cumhurbaşkanımız ve maliye bakanımız gerçekten bize çok büyük destekler verdi" dedi.

Mersin’li turizmciler olarak tüm tatilcileri Kızkalesi’ne beklediklerini vurgulayan Çalışkan, ‘’Pandemi sonrası vatandaşlarımız streslerini atmak için kendilerini Akdeniz’in serin sularına attı. Kimi tatilci güneşin tadını çıkartırken kimi tatilciler de plajda top oynayarak geçirmeyi tercih ediyor. Deniz içinde ise hem top oynayıp hem de kendi aralarında deve güreşi yapıyorlar’’ diye konuştu.

Hava sıcaklığının hissedilir derecede 35 derece deniz suyu sıcaklığının ise 28 derece olduğu Kızkalesi’ne tatilcilerin gelmeye başladığını vurgulayan,

Barbarossa Otelin Müdürü Nur Kaya, "Kızkalesi´nde otelciler olarak Turizm Bakanlığı´nın vermiş olduğu genelgelerde ne önlem ifade ediyorlarsa, ona göre önlemlerimizi aldık. Genelgede hijyen, mesafe, temiz otel sertifikası diye şartlar var. Biz temiz otel sertifikası başvurusunu mart ayında yapmıştık. Denetimlerimiz onaylandı. Temiz otel sertifikalarımızı aldık. Şimdi sıra tatilcilerin bölgemize gelmesi kaldı" şeklinde konuştu.

Plajları kurallara uygun düzenlediklerini de ifade eden Kaya, "Plajlarda şezlonglar arasında 1,5 metre mesafe uyguladık. Ailelere sosyal mesafe kuralı yok. Aileler için ayrı bir alan, diğer müşteriler içinde 1,5 - 2 metre arası mesafe uyguladık" diye konuştu.