GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-06-2020 21:45   Güncelleme : 08-06-2020 21:58

Yuvasından Düşen Doğan Yavrusu İçin Seferber Oldular

Mersin’in Erdemli ilçesinde yuvasından düşen Delice Doğan yavrusu İtfaiye ve Doğa Koruma ve Milli Parklar ekipleri tarafından yuvasına konuldu.

Yuvasından Düşen Doğan Yavrusu İçin Seferber Oldular

İlçeye bağlı Kumkuyu Mahallesindeki Mersin Büyükşehir Belediyesi binası yanındaki mesire alanına piknik yapmak üzere gelen Aşkın Akçay ağaçtan bir kuşun düştüğünü gördü. Nesli tükenmekte olan yırtıcı kuşlardan olduğunu tanmin ederek Doğal Hayatı Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefliğine haber verdi.

Çağrılan alana gelen yetkililer yaptıkları ön incelemede yaklaşık 1 aylık olduğu sanılan Delice Doğan yavrusunun yuvadan düşmüş olabiliceğini tahmin ederek yuvaya yeniden koymak üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi Erdemli İtfaiye Grup Amirliğine bağlı ekiplerine haber verdi.

Yavruyu yuvaya koymak üzere gelen itfaiye ekibi merdiven kurarak yavruyu yuvasına koydu.

Doğal Kayatı Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin, Delice Doğan yavrusunun yuvasından düşmüş olabileceğini belirterek yuvasına itfaiye yardımı ile koyduklarını söyledi.  

Yavrunun ilk kontrolünde sağlıklı olduğu herhangi bir yerinde yarasının olmadığını gördüklerini kaydeden Çetin, itfaiyenin yardımı ile yavrunun yuvasına sağlıklı bir şekilde konulduğunu, ekiplerin sık sık gelerek kortrollerini yapacaklarını belirtti. Çetin, bu tür nesli tükenme tehlikesindeki yırtıcı kuşları bulanların kendilerine haber mermesini istedi. Yavru Delice Doğan’ı bularak haber veren vatandaşa da teşekkür etti.

Yavru Delice Doğan yavrusunu yerde gören gören Aşkın Akçay ise, yavruyu yerde görünce nesli tükenmekte olan kuş türünden olduğunu tahmin ederek bir duyarlı vatandaş olarak yetkililere haber verdiklerini belirtti. Akçay, yavrunun sağlıklı bir şekilde yuvasına yeniden konulmasından dolayı  mutlu olduklarını ifade etti. Akçay, nesli tükenmekte olan hayvanlar konusunda herkesin duyarlı olmasını istedi.

Anne Delice Doğanı ise yavrusunun yuvaya konuluncaya kadar yuvadan ayrılmaması dikkat çekti.