GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-06-2020 21:32

Afrika Sıcaklarının Vurduğu Limonlar Dökülüyor, Zarar Büyük

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin, geçtiğimiz haftalarda yaşanan Afrika sıcaklarının narenciyede ve özellikle limonda ürün kaybına neden olduğunu söyledi. Şahin, zarar gören çiftçilerin su, elektrik faturası ve kredi borçlarının ertelenmesi ya da faizlerinin silinmesini talep ettiklerini kaydetti.

Afrika Sıcaklarının Vurduğu Limonlar Dökülüyor, Zarar Büyük

Konuyla ilgili konuşan Aşkın Şahin, "Geçen günlerde yurdumuzu kasıp kavuran sıcak hava dalgası bölgemizi etkiledi. Erdemli'de de narenciye bahçelerine zarar verdi. Bizim bölgemizde 'yediveren' cinsi limonlarımız mevcuttu. Yani 12 ay ağaçlarımız da limon görebiliyorduk. Ancak onlarda sıcaktan etkilendi" dedi.

Çiçeklenme zamanının olumsuzluklarla geçtiğini anlatan Şahin, "Nisan ayında başlayıp mayıs ayında devam eden çiçeklenme döneminde çok büyük olumsuzluklar yaşadık. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının açılmasından dolayı gündüz 40-45 dereceye kadar sıcaklığın çıkmasından dolayı narenciye bahçelerimiz çok büyük zararlar gördü" diye konuştu.

Yetkililerden üreticilerin su, elektrik faturası ve kredi borçlarının ertelenmesi ya da faizlerinin silinmesini beklediklerini ifade eden Şahin, "Yüzde 30-40 zarara uğrayan çiftçilerimizin en azından tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının faizinin silinmesini ya da borçlarının ötelenmesini talep ediyoruz. Sesimizin ulaştığı herkese bu derdimizi anlatmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Aşkın Şahin, sıcaklardan zarar gören ağaçların çiftçilerin susuz bırakmamalarını iki güne bir bahçelerini sulamaları tavsiyesinde de bulundu.

Üretici Akif Kar ise şunları söyledi: "Geçen yıl bahçemden 20-25 ton ürün aldım. Afrika sıcaklarından dolayı yüzde 30-40 dolayında firemiz görünüyor. Meyveler halen dökülmeye devam ediyor. Ağaçları sık sık sulamamız gerekiyor ama suladığımız halde dökülme devam ediyor." Dedi.