GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-06-2020 20:15

Kızkalesi’nde Sosyal Mesafeli Deniz Sezonu Açıldı

Yeni tip koronavirüs (kovid-19) tedbirleri nedeni ile geciken turizm sezonu 1 Haziran itibarı ile başladı. Yeni dönemde sosyal mesafeye dikkat edilerek denize girmeler de serbest kılındı.

Kızkalesi’nde Sosyal Mesafeli Deniz Sezonu Açıldı

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Doğu Akdeniz’in önemli turizm merkezlerinden olan Kızkalesi’nde vatandaşlar denizle buluştu.

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop, Mersin’li turizmcilerin sezona hazır olduğunu söyledi.

Öztop Şunları söyledi, Kızkalesi nüfusunun kışın 3 bin 260nüfusa sahip olduğunu yaz döneminde ise bu rakamın 50 bine yakın olduğunu belirterek, Kızkalesi kumsalının ise 79 bin metrekare alana sahip altın sarısı kumsala sahip olduğunu kaydetti.

Kızkalesi’nde nitelikli 4 bin yatağın bulunduğunu otel motel ve pansiyonlarla birlikte bu rakamın yükseldiğini vurgulayan Öztop, Doğu Akdeniz'in turizm merkezi olan Mersin'in Erdemli ilçesindeki Kızkalesi’ne tatilcileri beklediklerini belirtti.

Her türlü tedbirleri aldıklarını vurgulayan Öztop, konaklama tesislerinde odalar, eğlence alanları, mutfak için dezenfekte çalışmaları yapılırken, şezlongların mesafeleri de genişletildiğini ifade etti.

Kızkalesi’nde turizm işletmeciliği yapan Deniz Aydın ise yeni sezona tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirtti. 15 Hazirandan itibaren yurt dışından gelecek olan gurbetçileri sabırsızlıkla beklediklerini kaydeden Aydın, tüm önlemleri en yüksek seviyede aldıklarını dile getirdi.

10 Yaşındaki Gözde Gökçe Berk ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan 18 yaş altı çocuklara sokağa çıkma yasağını kaldırmasını ve denize girme izinin verilmesini isterken, ‘’1 Haziranda plajlar serbest kaldı ancak biz çocuklara izin çıkmadı. Biran evvel serbest bırakılmasını istiyoruz’’ dedi.

Plajların serbest bırakılmasının ardından vatandaşlar deniz özlemini gidermek üzere denize girdiler. Kimileri sahilde yürürken kimileri de güneşlenmeyi tercih etti.