GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-05-2020 19:16   Güncelleme : 29-05-2020 19:22

Dumansız Yangın Tatbikatı

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Mehmet Alper, "İnsanlarımızı ne kadar eğitir ve duyarlı hale getirirsek orman yangınlarıyla ilgili o kadar başarılı olacağımızı düşünüyorum. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de olası bir çıkan yangını söndürme görevi de Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne verildi" dedi.

Dumansız Yangın Tatbikatı

Erdemli Orman işletme Müdürlüğü Alata Şefliğindeki depoda yangınlarda görev alan personele yönelik eğitim ve tatbikat gerçekleştirildi. Yangın riski dolayısıyla tatbikatta ateş kullanılmadığı için ‘’dumansız’’ tatbikat gerçekleştirildi. Eğitim esnasında personelin yangına müdahale refleksi ölçüldü.

Gerçekleştirilen eğitim hakkında bilgi veren Mersin Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Mehmet Alper, "Mersin Orman Bölge Müdürlüğümüzde 58 arazöz, 20 su ikmal aracı, 29 tanede ilk müdahale aracı olmak üzere toplam 108 tane yangın söndürmede kullandığımız aracımız mevcut. Ayrıca biri Silifke'de diğeri Bozyazı'da konuşlandırdığımız helikopterimiz var. Gerek Mersin'in hassas bölge olması gerekse KKTC’deki yangınlara da bölgemizin müdahale edecek olması nedeni ile bir helikopteri de Mezitli Kuyuklukta konuşlandırmak niyetindeyiz. Bölgedeki yangınlara 3 helikopter ile müdahale edeceğiz" dedi.

Korona virüs önlemi dolayısıyla her arozözde 4 kişinin görevli olduğunu anlatan Alper, Mersin Orman Bölge Müdürlüğünün teknik elemanlarda dahil toplam bin 100 kişilik ekiple orman yangınlarına hazır olduklarını kaydetti.

Korona virüs salgını dolayısıyla öğrencilere ve halka yönelik bilinçlendirme ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştiremediklerini ifade eden Alper, "1 Hazirandan itibaren kahveler kıraathaneler açıldığı zaman sürekli olarak halkımız için bilinçlendirme çalışmasını sürdüreceğiz. Eğitim, eğitim, eğitim diyoruz. Çıkan yangınlara baktığımız zaman yüzde 90'ı insan kaynaklı. Biz insanlarımızı ne kadar eğitir ve duyarlı hale getirirsek orman yangınlarıyla ilgili o kadar başarılı olacağımızı düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü'nün de katıldığı eğitim ve tatbikat çalışması arozözlerde yangına müdahalede kullanılan malzemeler ve özellikleriyle ilgili bilgilerin verilmesiyle tamamlandı.