EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-05-2020 17:45

Limoncuların Sesine Kulak Verin

Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) Başkan Yardımcısı Yusuf Şahin: "Cumhurbaşkanımıza ve Tarım Bakanımıza kısıtlı da olsa limon ihracatına izin verdiği için teşekkür ediyoruz. Devlet büyüklerimizden limon ihracatına verilen iznin 10 bin ton ile sınırlı tutulmamasını ve ihracatın tamamen açılmasını istiyoruz’’ dedi.

Limoncuların Sesine Kulak Verin

Mersin'in Erdemli ilçesinde limon üreticileri, limondaki ihracat kısıtlamasının kaldırılması için basın açıklaması yaptı.

İlçeye bağlı Arpaçbahşiş Mahallesi kapalı Pazar yerinde toplanan üreticiler kasalarla yanlarında getirdikleri çürük limonları yere döktü. Üreticiler limondaki ihracat kısıtlamalarının tamamen kaldırılmasını istedi.

Üreticiler adına açıklama yapan Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) Başkan Yardımcısı Yusuf Şahin limon üreticisinin içinde bulunduğu sıkıntıları dile getirdi.

Cumhurbaşkanımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımıza limon ihracatının önünü açtıkları için teşekkür ettiklerini belirten Şahin, ‘’Lakin bu 45 günlük ihracatın kısıtlanması sürecinde en az 20-30 bin ton ihracata gidecek olan limon gitmediğinden çürüdü. 10 bin tonluk ihracat yetmedi. Devlet büyüklerimizden limon ihracatını kapatmalarını istemiyoruz. 20 bin ton limonumuz çürüdüğü gibi Ürgüp depolarında ve yaylalarımızdaki dinlenme ve depolardaki 20-30 bin ton limonumuz, Türkiye'de tüketilemeyeceğinden yine çürüyecek. Sayın bakanımızdan limon ihracatına verilen 10 bin tonluk sınırlamayı en az 50 bin tona çıkartmalarını istiyoruz" dedi.

Ürünlerini yurt dışına ihraç etmek istediklerini anlatan Şahin, "Limondan elde edilen katma değerden devlete katkı sağlayacağız derken, ihracat olmadığı için bu gidişle devletin üzerine yük olacağız. Biz devletin üzerine yük olmak istemiyoruz. Biz üretmek istiyoruz, ürettiğimiz ürünü yurt dışına satarak yurt dışından Dolar, Euro getirmek istiyoruz. Lütfen ihracatımızın önünü açın, sizden önemle rica ediyoruz. Millet yaşasın ki devlet yaşasın" şeklinde konuştu.

Diğer üreticiler de sıkıntılarını dile getiren birer konuşma yaptı.

Basın açıklamasının ardından üreticiler sessizce dağıldı.