GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-05-2020 12:18

Başkan Tollu’dan Fırtınadan Zarar Gören Çiftçilere Geçmiş Olsun Ziyareti

Mersin'in Erdemli ilçesinin yüksek kesimlerinde şiddetli rüzgâr nedeni ile 510 dekar alanda zarar meydana geldiği bildirildi. Seraları tamamen yıkılan ve zarar gören 168 çiftçiye Belediye Başkanı Mükerrem Tollu geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Başkan Tollu’dan Fırtınadan Zarar Gören Çiftçilere Geçmiş Olsun Ziyareti

Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri yaptıkları ön hasar tespitinde ilçeye bağlı Yeniyurt, Küstülü, Tapureli, Veyselli, Yağda, Güneyli, Harfilli, Güzeloluk, Sarıkaya ve Sorgun Mahallelerinde toplam 510 dekar alanda hasarın meydana geldiğini belirledi. 168 üreticiden 8 çiftçiye ait seralarda hasarın büyük olduğu belirtilen çalışmanın devam ettiği kaydedildi.

Beraberinde MHP ilçe başkanı Fatih Serin ile birlikte çiftçilere geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Tollu, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Fırtınadan etkilenen seraların bin rakım üzerinde bulunan mahalleleri tarımsal alanlardaki örtü altı seralarda meydana geldiğini belirterek, üreticilerin sıkıntılarını el birliği yaparak gidereceklerini belirtti.

Fırtınadan kaynaklı üreticilerin çok ciddi zarara uğradığını kaydeden Tollu, bölge çiftçisinin ülke ekonomisinin kalkınması için çok ciddi çalışmalar yaparak katkı sunduklarını vurguladı. Devlet yetkililerinden isteğimiz biran evvel çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi diyen Tollu, ‘’Fırtınadan kaynaklı seraları zarar gören çiftçilerimiz için Erdemli Belediyesi olarak tüm imkânlarımızı seferber edeceğiz. Çiftçimizin yeniden serasını onarıp üretime geçmesi için çakıl ve çimento gibi acil malzemelere ihtiyacı var bunu da belediyemizin imkânları doğrultusunda destek olup yaralarının sarılmasını sağlayacağız. Ancak üreticinin içinde bulunduğu bu duruma devletimizin el atması ve destek vermesi gerekiyor. Bizim yetkililerden talebimiz de budur. Tüm üreticilerimize geçmiş olsun diliyoruz’’ dedi.

MHP Erdemli İlçe Başkanı Fatih Serin’de fırtınadan dolayı seraları zarar gören çiftçilere geçmiş olsun dileklerini iletti.

Üreticilerden Mahmut Kaya, bayramın birinci günü meydana gelen fırtınadan serasının etkilendiğini ve bir bölümünün yıkılarak zarar gördüğünü söyledi. Allahtan gelene boynumuz kıldan incedir diyen Kaya, ‘’Allah beterinden esirgesin. Daha kötüsü de olabilirdi. Tüm çiftçilerimize geçmiş olsun’’ diye belirtti.