EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-05-2020 17:19

Dünyanın En İyi Balının Yetiştiği Eğriçayır’a Arıların Yolculuğu Başladı

Mersin Arı Üreticileri Birliği Başkanı Adem Kurt, sıcakların aniden bastırması sonucu arıları 500 rakımdan 2 bin 300 rakım ve üstü yaylalara taşıma yolculuklarının başladığını söyledi.

Dünyanın En İyi Balının Yetiştiği Eğriçayır’a Arıların Yolculuğu Başladı

Yeni sezonun bereketli olması dileğinde bulunduklarını dile getiren Kurt, yaptığı açıklamada sıcakların aniden bastırması sonucu herkes gibi arıları da etkilediğini belirterek, ‘’Arıcılarımızın yüzde 90’ı bölgenin iklim yapısından kaynaklı yaylalara arılarını çıkarttı. Sahil kesiminde sıcaktan bunalırken yarım saatlik mesafede yaylada hava çok güzel. Bu güzel hava floranın zengin olmasına büyük katkı sunmaktadır’’ dedi.  

Mersin ciddi manada arıcılık potansiyeline sahip bir il olduğunu belirten Kurt, Mersin genelinde birliğe kayıtlı 3 binin üzerinde arıcının bulunduğunu bine yakın da hobi maksatlı arıcının bulunduğunu kaydetti.

Toros dağlarının zengin çiçek çeşidine sahip olmasından kaynaklı kaliteli bal üretimi yapıldığına dikkat çeken Kurt, şöyle konuştu:

‘’Sıcakların aniden artması sonucu bir kısım gezici arıcılarımız Arılarını Toroslara, kimileri, Niğde Ulukışla, Kayseri, Konya Karapınar ve Ayrancı taraflarına çıkardı.’’

Arıların taşınabilmesi için yuvada olması gerektiğini de anımsatan Kurt, ‘’Arıları sahilden yaylalara götürmek için mutlaka geceyi takip etmek gerekir. Çünkü arı gündüz sabahın erken saatinden itibaren polen bulmak üzere uzaklara gidiyor. Geldiğinde yuvasına girmesi gerekir. Bu nedenle arı yuvada iken yani gece taşınması kayıpları önler’’ ifadesini kullandı.

Arı üreticisi Celal Çay ise, sıcak bölgeden 2 bin 300 rakımlı Eğriçayır yaylasına arıları taşıdıklarını belirterek, ‘’Bu yıl bölgeye çok güzel yağmur yağdı, bu nedenle de yaz biraz geç geldi. Yağmurlarla birlikte arılarımızı çıkarttığımız bölgede renk renk çiçekler açtı. Bol bal alacağımız ümidi ver içimizde. Arılarımızı getirdiğimiz bölgede ağaç yok sadece kır bitkileri yani arılarımızın bol bal yapacağı ortam var’’ dedi.

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Eğriçayır bölgesinde üretilen balın geçen yıl ‘’Dünyanın en iyi balı’’ ödülünü getirdiğini vurgulayan Çay, tüketiciler Eğriçayır bölgesinde üretilen organik balın aroma ve lezzetinden vazgeçemediğini dile getirerek şöyle konuştu:

‘’Erdemlili üretici olarak balımıza Eğriçayır adını koyarak markalaşmaya gittik ve bölgemizde üretilen Eğriçayır organik balı ile Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenen dünya bal yarışmasında binlerce bal üreticisinin arasından ‘’Dünyanın en iyi balı’’ ödülünü aldık. Ülkemize kaliteli bal üretiminde dünyanın birinciliğini getirmenin gururu ile daha kaliteli üretime devam etmekteyiz. Bölgemizde ürettiğimiz ballar ile gelecek yıllarda daha fazla ödül alarak ülkemize getirmeyi hedefliyoruz.’’

Yurt dışına ihracatı bu yıl düşünmediklerini üretilen balların iç talebi anca karşılayacağını tahmin ettiklerini dile getiren Çay, ‘’Geçen yıl yurt dışına ihracat yapmıştık ancak bu yıl dünya genelinde yeni tip koronavirüs (kovid-19) nedeni ile organik arı ürünlerine aşırı derecede talep oldu. Bizde önceliğimizi kendi insanımızın kullanması için iç tüketime ayırdık. İç talep yeteri kadar var bu nedenle de ihracatı düşünmüyoruz. Balımızı organik ürettiğimiz için kısıtlı üretiliyor’’ diye konuştu.

Çay, Haziran ayına kadar Eğriçayır bölgesindeki binlerce çiçek ve bitkide çalışacak olan arıların Haziran’da bal sağımının yapılacağını ve bol hasat yapmayı hedeflediklerini kaydetti.