GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-05-2020 19:37

Bu Gece Kandili Yüreklerimizde Yakalım

Bayram Aydı Hocamın bir solukta okuyacağınız yazısını sizlerle paylaşıyorum. Hayırlı Kandiller.

Bu Gece Kandili Yüreklerimizde Yakalım

Güzel yurdumun güzel insanları, akrabalarım dostlarım;
Maneviyatın ve bereketin ayı olan Ramazan'ı geride bırakmak üzereyiz. Bu Mübarek ayın en önemli gecesi kuşkusuz ki Kadir Gecesi... İslam aleminin 1000 aydan daha hayırlı kabul ettiği bu güne ramak kala, 
Irmak vadiden, sevda denizden, dua yürekten kopar gelir. Yüreğimdeki duaya ortak ederek Sizler dualarınızdan mahrum etmeyin  beni. Dostun hası huzur verir, muhabbeti ömür verir, yüzündeki tebessüm cemali Resul'den gelir. Rabbim ömrünüze ömür, gönlünüze huzur versin.
Güzel insanlar gelin bu kandil gecesini alışılmışın dışında kutlayalım;

Size daha kazançlı ama nefse ağır gelen ama eminim Allahımın katında çok değerli olacağına inandığım şu güzellikleri yapalım, eminim bir çok değerli kardeşimiz yapıyordur.
İstisnalar kaideyi bozmaz, başta Erdemli deki güzel insanlara sesleniyorum, 
Hepiniz zekatlarınızı vermişsinizdir.
Kaymakamlık , Belediye, esnaf arkadaşlarımız kişiler, fark etmez yardımlarını yapıyordur, Allahım kabul etsin.
Ama bu kandile has olarak, 
Gelin herkes evine yakın, bildiği birini seçerek maddi durumu iyi olan kardeşlerim şunu yapmaya çalışalım;
- Bir özürlü kardeşimizin Bayram Alış verişini yapalım, 
- Dükkanımız da siftah yaptıktan sonra gelen müşteriyi komşu dükkanımıza yönlendirelim,
- Bu virüs dolayısıyla dükkanları kapalı olan bir kardeşimizin dükkan kirasını, yahut ev kirasını ödüyelim,
- sokakta gördüğümüz insanlara selam verelim,
Yakınımızdaki bir yaşlıyı arıyarak bir ihtiyacının olup olmadığını soralım,
Variyeti olanlar bir yetimi tepeden tırnağa giydirelim,.
Bunların sizin yüzünüze sevgi ile bir bakışı Allah'ın size rahmet nazarı ile bakması demektir. Malumunuz Aziz Peygamberimiz, duası reddolunmayan güruhun içinde yetimi en başta saymıştır. “Mazlumun bedduasından, ahından ve yetimin gözyaşlarından sakının. Çünkü insanlar rahat uykuda iken onlar dert, sıkıntı, üzüntü içindedirler" 

- Virüs kalktığın da umre planı yapan ikinci kez umre ziyaretine gidecek kardeşlerim burada harcayacağınız paranızı, bir yetime bağışlayalım, Bu gerçekten bin aydan daha hayırlara vesile olabilecektir.
-Zenginseniz eğer, gece bin rekat namaz kılmaktan daha içerikli bir sevap önereblirim size,,, okuluna giden yavrusuna harçlık verebilmek için kendisi 5 km yolu yaya giden gariban yetiştiremiyen babalara yardım yapabiliriz.

- Bu gece, virüs nedeniyle ziyaret edemediğimiz bir hastayı telefonla arayıp mutlu edebiliriz.

- Kadir Gecesini vesile ederek sizi büyütünceye kadar sayısız eziyetler çeken, öiras nedeniyle uzaklaştığımız, anne veya babanızı arayıp gönüllerini alabiliriz, bunlar kardeşlerimiz de olanilir. Bu bir milyon rekât namazdan, onbin tane oruçtan daha hatırlı olur Allah'ın katında… Hem bunu yaparsanız, facebook'da veya telefon marifetiyle sanal alemde binlerce insanın kandilini kutlamak için yazdığınız kandil mesajlarınız da klişe bir adımdan öteye gidip daha büyük ve saygıdeğer bir manâyı hâvi olur.
- Durumunuz müsaitse eğer, fakr-û zarûretinden evlenemeyen, yuva kuramayan gariban bir gence sahip çıkıp, onların masraflarını karşılayıp, harika bir bin kat sevapla kadir fermanı almaya namzet olabiliriz.
- Kocası ölmüş küçük çocuklarını okutabilmek için temizliğe giden, namusunu pay_i mâl etmeyen yiğit ama fakir dul komşularınıza yardım eli uzatabilirsiniz…Bu da  kandil Gecesinin bizlerden istediği güzelliklerdendir..

Benim mesajım, Ne hikmetse okumamak için inatla direndiğimiz Yüce Kuran'ın bize verdiği unuttuğumuz toplumsal talimatları sizlere hatırlatmaktı…

İnanın güzel kardeşlerim yukarıda saydığım güzellikleri ve ona benzer nasihatları hayatınıza koyarsanız,kadir Geceniz o zaman değerli olur ve Allah, o zaman bizlerden hoşnut olacağına inanıyorum.
Şu Virüs belası gelmeden önce istisnalar kaideyi bozmaz, biz bu hasletleri unutmuştuk güzel kardeşlerim.
Dunyanın ucunda tatil yap, kuzu sarmasını, pazu dolmasını götür, hükümet kur hükümet yık, her odasında bir televizyon olan 250-300 m2 evlerde otur, havaya ateş açarak takımının şampiyonluğunu kutla, sesten gürültüden milletin kulaklarını iğfal et, Kandildir deyu  bin rekat namaz kıl, saatlerce dua et, 200 m ötendeki babasız bir evde çocuklarına 150 gr kıyma alabilmek için temizliğe giden dul kadının ve özürlü yavrusunun hıçkırıklarını duyma…Yaşlı anneni huzurevine postala, sonra da kalk telefonlarla kandil mesajı at, veya facebook'da Twiter'da kandil mesajı yayınla…Kendimizi kandırırız, vicdanlarımız rahat değil güzel kardeşlerim, belki yapacağımız bu güzellikler bu virüs belasının kalkmasına insanlığın huzur, bulmasına, Allahın bizden esas istediği yaşama vesile olacaktır.
Biz hayatımızda, merhamet, yardımlaşma, sevgi, kardeşlik, diğergamlık, empati, gibi hasletlerin semtine uğramaz hale gelmişsek; Günlerimizi değerlerimize yabancılaşarak ve bu insani ve ahlâki kazanımlardan hızla uzaklaşarak geçiriyorsak, bana dokunmayan yılanlara kurban olayım mantığında bir yaşam tarzı ile hem-hâl isek; Allah aşkına bırakalım şu kupkuru kandil mesajı gönderme lüzumsuzluklarını…

 Yukarıda zikrettiğim ruhu hayatımızda uygulayabiliyorsak , bu bayram zayen dışarı çıkamıyoruz, o zaman asılın telefonlara ve sosyal medyadaki dostlarınızın, yakınlarınızın, kandilini bayramını kutlayın.

İnşaallah Böyle yaparsak, çok bereketli hemde bin aydan daha bereketli kandilimiz olur, bayramımızda bereketli olur...
Bende gücüm yettiğince bunlara uyacağımı söyleyerek, başta kan bağı akrabalarımın, Tüm erdemli li kardeşlerimin, 
Tüm devlet büyüklerimin, 
Ve özellikle bunu canı gönülden söylüyorum sizde  çalıştığınız yerdeki arkadaşlarınızın kandilini bayramını kutlayın , ama yapmacık olmasın.

Özellikle kan bağıyla olmasada can bağıyla bağlı olduğum, personeli olmaktan onur duyduğum , özellikle şu virüs sıkıntısı günlerinde yukarıda saydığım güzellikleri gerek devletin vermiş olduğu kısıtlı imkanları en iyi şekilde kullanarak gerekse kendi imkanlarıyla devamlı vatandaşımızın hizmetine koşan bu düşüncelerimize her daim destek olan başta Başkanımız , Mükerrem TOLLU’ nun , aynı özveriyi gösteren Başkan yardımcılarımın, idareci arkadaşlarımın, bu virüs süresince ellerinden geldiğince insanlarımızın yardımına koşan , Tüm mesai arkadaşlarımın, 
Bize ışık olan kandillerin böyle kutlanması gerektiğini bize hatırlatan  Kırklareli il müftü yardımcısı değerli hocam Adnan zeki Bıyık hocamızın,
ülkemin ve islam aleminin,
Kandilini kutluyorum.,

Ya Rabbi! Hastalara şifa, dertlilere deva, açlara aş, toklara iman ve itikat, evlerimize huzur bereket, vatanımıza refah ver. Tüm ölmüşlerimize ve bize merhamet et, Dunyamızı bu Virüs den kurtar yarabbim, (Amin) hayırlı Kandiller.
Yüce Rabbim, kaybettiğimiz insanlık kandillerini gönüllerimizde tekrar yakmayı nasip etsin.
Dua eder dua beklerim.
18/05/2020
Erdemli Belediyesi 
Özel Kalem Şefi
Bayram AYDIN
Tunceli li Ak Saçlı