GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-05-2020 17:51

Müftü Dr. Hayri Erenay,’’ Kadir Gecesinin Faziletini, Gecenin Karanlığında Değil Karanlıkları Ortadan Kaldıran Kuran'da Aramalıyız”

Ramazan ayının son günlerine doğru adım adım yaklaşırken, İslam âlemi olarak hüzün ile sevinci birlikte yaşandığını ifade eden İlçe Müftüsü Dr. Erenay, ''Hüzünlüyüz çünkü Allah katında ayların en hayırlısı olan Ramazan-ı Şerife veda ediyoruz. Sevinçliyiz çünkü bin aydan hayırlı Kadir Gecesine kavuştuk. Kadir Gecesi, Müminlerin ve insanlığın kadrini yücelten gecedir.

Müftü Dr. Hayri Erenay,’’ Kadir Gecesinin Faziletini, Gecenin Karanlığında Değil Karanlıkları Ortadan Kaldıran Kuran'da Aramalıyız”

O gecede insanlığın hidayet rehberi olan Kuran-ı Kerim inmiştir. Kuran inmeye başladığı andan itibaren, tüm insanlığı hakka, hakikate, adalete, ahlak ve fazilete çağırmış, hakkı anlatmaya, hakikati duyurmaya, adaleti yüceltmeye, sevgiyi yaymaya, fazilet ve erdemin hak ve hakikatin yanında yer almak olduğunu öğretmeye gelmiştir. Ne zaman insan Kuran'ın kadrini bilemez olmuşsa, o vakit beşerin ve ümmetin kadri düşmüştür. Bugün de İslam coğrafyası bir ilim ve medeniyet, bir barış ve esenlik coğrafyası olmaktan gittikçe uzaklaşıyorsa bunda Kur’an’a hak ettiği kıymetin verilmiyor olmasının payı hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.'' dedi.

Dr. Erenay, Bu gece gökyüzü nurlanırken, yeryüzünün karanlıklara boğulmuş olması bizleri derin bir hüzne sevk etmektedir. Bu geceyi vesile kılıp, Kuran'ın kıymetini bilmeli ve bu gecede dünya semasına inen Kur'an'ı tekrar gönül semalarımıza indirmeliyiz. Kadir Gecesinin faziletini, gecenin karanlığında değil karanlıkları ortadan kaldıran Kuran'da aramalıyız. Bin aylık manevi gelişmeleri yaşayabilmek için Kuran'ın hak, hakikat, ahlak ve adalet ilkelerine yeniden sarılmalıyız. Allah'ın meleklerinin yeryüzüne barış ve esenlik getirmeleri için, Kuran'ın barış ve esenlik mesajlarına gönülden kulak vermeliyiz.'' dedi.

Kadir gecesini idrak ederken, dünyanın neresinde olursa olsun açların, yoksulların, mazlumların, mağdurların, zulme uğramışların haklarına dikkat kesilmek, onların dertleriyle dertlenmek, acılarına ortak olmak, yaralarını sarmak hepimizin vazifesi olduğunu söyleyen Dr. Erenay, ''Zalimlerin hak ve hukuk tanımayan, azgınlaşan ve şımaran iradelerine karşı tavır almak, kısacası insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olmak, yeryüzündeki bütün Müslümanların sorumluluğudur.

Kur’an’ı bize hidayet, Efendimizi rehber, Kadir Gecesini bin aydan hayırlı kılan Yüce Rabbimizden, bize bunları anlayacak basiret vermesini diliyorum. Rabbimizden, Kadir Gecesinin, bizim, ailemizin, müminlerin ve insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını, İslam coğrafyasını çepeçevre saran karanlığın, insanlığın yüreğini karartan haksızlıkların, Kadir Gecesinin feyz ve bereketiyle ortadan kalkmasını niyaz ediyorum.'

Dr. Erenay açıklamasının sonunda, ''Kadir Gecemiz mübarek olsun. Bu gece, Rabbimiz katındaki kadrimizin yücelmesine vesile olsun. Bu duygu ve düşüncelerle, İslam âleminin mübarek Kadir Gecesini en içten dileklerimle kutluyor, huzur, güven ve barış içinde Ramazan Bayramına kavuşmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.'' dedi.