EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-05-2020 20:31

Erdemli’de Erkenci Kiraz Hasadı Başladı

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, ilçeye bağlı Koramşalı Mahallesinde erkenci kirazın hasadına başlanıldığını söyledi.

Erdemli’de Erkenci Kiraz Hasadı Başladı

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Aşkın Şahin ile birlikte kiraz hasadı yapan çiftçileri ziyaret ederek, bol bereketli kazanç diledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Şahin, Erdemli’de, bin dönüm kiraz bahçesinde yılda 5 bin ton kiraz üretimi gerçekleştiğini belirtti.

Üretilen kirazın yüzde 50’sinin yurt dışına ihraç edildiğini ifade eden Şahin, erkenci yetiştirilen kirazın 15 ile 20 lira arasında dalında alıcı bulunduğunu kaydetti.

Erdemli’de limon ve domatesin yanında kayısı, şeftali, yenidünyanın yanı sıra kiraz meyvesinin de bölgenin ekonomisine katkı sağladığını ifade eden Şahin şöyle konuştu:

“Bugün hasadını yaptığımız erkenci kiraz meyvesi 500 rakımda yetişiyor ve Türkiye’nin ilk turfanda kiraz hasadını bu mahallemizde yapılıyor.  İlçemiz genelinde yaklaşık bin dönüm bahçeden 5 bin ton kiraz üretimi bekliyoruz. Kirazlarımız iç piyasanın yanında Irak’a ihraç ediliyor. Şuanda kilosu 15-20 liradan alıcı buluyor. İnşallah bundan sonra da aynı şekilde devam eder ve üreticimizin yüzü güler.”

Koramşalı mahallesinde 10 dönüm bahçede kiraz üretimi yapan Nihat Özen ise, “İlk turfanda kiraz hasadımızı yapmanın sevincini yaşıyoruz. Şuanda turfanda kirazlarımız toplanıyor ve kasalara konup tüketim için yola çıkıyor. Rekoltemiz bu yıl çok güzel. Fiyatlarımız da kilosu 15-20 lira arasında gidiyor. Biz fiyattan memnunuz inşallah bundan sonrada bu fiyatlar devam eder ve yüzümüz güler” diye konuştu.