GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-05-2020 17:43   Güncelleme : 14-05-2020 19:50

EZO‘dan Buruk Kutlama

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, ‘’14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’’ kutladı.

EZO‘dan Buruk Kutlama

Oda toplantı salonunda dünya çiftçiler günü dolayısı yönetim kurulu üyeleri ve Meclis Başkanı Aşkın Şahin ile birlikte basın açıklaması yapan Rasim Şahin, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAP) tarafından alınan kararla 1984 yılından bu yana her yıl tüm dünyada 14 Mayıs’ın Dünya Çiftçiler Günü olarak çeşitli etkinliklerle kutlandığını hatırlattı.

Tarımın önemi tartışılmaz bir sektör ve modası geçmeyen tek sektördür diyen EZO Başkanı Rasim Şahin, çiftçinin tek amacının üretmek ve ürettiğini değerinde satabilmek olduğunu vurguladı.

Çiftçilerin gecesini gündüzüne katarak kar kış demeden güzel ülkemizin insanlarını doyuran ve milyarlarca dolarlık ihracat yapılmasına imkan sağlamak için çalıştığını dile getiren Şahin, ‘’Ülkemizin ve tüm dünyanın içinde bulunduğu koronavirüs döneminde, dünya ve insanlık büyük bir panik ve korku içerisine düşmüştür. Bu dönemde bile hayatları pahasına üretime devam eden çiftçilerimizin önemi zirve yapmıştır. Çünkü insanlığın en büyük karşı karşıya kalacağı ölüm tehlikesinden sonra açlık olmuştur. Bu tehlikeyi de çiftçilerimiz üreterek yok etmişlerdir. Ancak bu özel günlerinde çiftçilerimiz buruk bir sevinç yaşamaktadırlar. Bütün çabalarına rağmen çiftçilerimiz gelecek kaygısı, üretimde küçülmeye hatta tamamen vazgeçme noktasına kadar gelmiştir’’ diye konuştu.

Özellikle bölgemizde Limon üreticileri büyük sıkıntı yaşadığını dile getiren Şahin,  ‘’Limon da en önemli konu ihracatın durdurulması ile Limon fiyatlarında yarı yarıya düşmesine sebep olmuş, çiftçilerimiz bu süreçte ihracatın kapanmasıyla telafisi olmayan büyük borçların altına girmiştir. Ülke ihtiyacının üzerinde üretim yapılmasına rağmen bu konunun gündeme gelmesiyle ellerinde bulunan ürünler çürümeye başlamış ve zararına satış yapmak zorunda bırakılmıştır. Ayrıca fiyatların çiftçilerimizin lehine olması açısından ihracat teşvikleri sezon öncesi yeterli miktarda açıklanmalı ve nakit olarak verilmelidir’’ ifadesini kullandı.

Çiftçilerin üretimde en büyük sıkıntısı olan sulama konusu olduğunu vurgulayan Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘’İlçemizde bulunan Sulama Birliğinin Çiftçilerimize uygulamış olduğu Sulama suyu bedelleri ve Sondajlardan istenen sulama suyu bedellerinin çok yüksek olduğu Diğer Mersin ilimizde bulunan Birliklerin uyguladığı tarifelerin iki ve üç katı olduğu, tüm çabalarımıza ve bilgilendirmemize rağmen maalesef Erdemli çiftçisine DSİ tarafından sulama suyu ücretleri konusunda yardımcı olunmamıştır.      

Çiftçilerimizin sulamada kullandığı elektrik ücretleri de çok yüksektir. Tarımsal abonelerin kullandığı elektrikten alınan vergilerin acilen düşürülmesi gerekmektedir. Bölgemizde neredeyse bu yıl afet yılı olarak damgasını vurmuştur. Çiftçilerimizin üretim aşamasında bu afetlerin yaşanması büyük verim kayıplarına ve tesis maliyetlerine sebep olmuştur. Çiftçilerimizin yaraları bir an önce sarılmalıdır ayrıca tarsim sigortaları daha düşük primlerle düzenlenmelidir.

Girdi maliyetlerinin artması çiftçilerimizin sattıkları ürünlerin başa baş gelmeye başlamıştır. Bu durumun ivedi bir şekilde ele alınması kontrollerin arttırılması ve planlanma yapılmalıdır.

Üretim planlaması yapılmalıdır ki yeterli ve istikrarlı gelir elde edelim. Ürünümüz tarlada kalmasın tüketicimizin ihtiyacı karşılansın ve en önemlisi aracı değil üreten kazansın.

Çiftçilerimiz, devlet desteği olmasına rağmen Sosyal Güvenlik aylık primlerini ödemekte zorlanıyorlar. SGK Bağ-kur primlerini ödeyemediklerinden Çiftçilik faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kalmaktadırlar.

Devlet bankaları çiftçilerimiz için adeta bir seferberlik ilan edip ucuz kredi teşvikleriyle üretime tekrardan yönlendirilmeye çalışmalıdır.

Devlet tarafından verilen gübre mazot desteklemeleri kayda değer bir şekilde arttırılmalıdır.

Çiftçilerimizden gelen bütün talep ve isteklerini sizlerle bu özel günde paylaşmak istedim. Artık kaderine terk edilmiş bir çiftçi olmayacaktır. Cefakâr ve bir o kadarda vefalı çiftçilerimizin yalnız olmadıklarını belirtmek isterim. Bu yolda bütün zorlukları onlarla beraber aşacağız.

Bu özel ve kutlu günde eli nasır tutan bütün çiftçilerimizin, günlerini kutlar sağlıklı ve bereketli bir yıl geçirmelerini temenni ederim.’’                                                                                                          

Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Aşkın Şahin de yaptığı konuşmada, tüm çiftçilerin dünya çiftçiler gününü kutladı. Şahin, tarihte ilk kez limonun ihracatının durdurulduğunu kaydetti. Şahin şöyle konuştu:

‘’Tarihinde ilk defa limon ihracatının durdurulduğu, binlerce limon üreticisinin yarım asrı geçkin süredir bin bir zahmetle yaptığı yatak ve dinlenme limonun yolu kesilmiştir. Yetkililerimizden derhal kısıtlamanın kardırılmasını istiyoruz. Bu vesile ile tüm üreticilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyor, bol kazançlar diliyorum.’’