EKONOMİ
Giriş Tarihi : 14-05-2020 17:00

Gençler İşbaşı Eğitim Proğramı İle İşi İşbaşında Öğreniyor

Mersin Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, gençlere hem iş deneyimi kazanabilecekleri hem de günlük ücret alabilecekleri 'İşbaşı Eğitim Programı'na devam ediyor.

Gençler İşbaşı Eğitim Proğramı İle İşi İşbaşında Öğreniyor

Mersin İŞKUR, İşbaşı Eğitim Programıyla gençlere ve dezavantajlı gruplara yönelik destek çalışmalarını sürdürüyor. Gençlerin, kadınların, engellilerin ve dezavantajlı grupların iş gücü piyasasını tanımalarını sağlayan ve bir iş yerinde iş başında çalışarak teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı sunan İşbaşı Eğitim Programı kapsamında 140 genç, İŞKUR ve MİGROS market arasında imzalanan protokolle işbaşı yapacak.

Program kapsamında “Reyon Görevlisi” mesleğinde işbaşında eğitim alacak olan 140 katılımcı firma yetkilileri tarafından adaylarla internet ortamında yapılan online görüşmeler sonucunda belirlendi.

Adaylara İşbaşı Eğitim Programı uygulaması hakkında bilgiler veren Mersin İŞKUR İl Müdürü Halil Bozkurt,  iş hayatında tecrübe kazanmak isteyenlerin, en az 2 sigortalı çalışanı olan özel sektör iş yerlerinden hizmet sektöründe olanlarda 3 aya; imalat, bilişim sektöründe olanlarda 6 aya; geleceğin mesleklerinde 9 aya kadar işbaşı eğitim programından yararlanabilecekleri belirtti. Bozkurt ayrıca, staj boyunca günlük 89,40 lira ücret, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile Genel Sağlık Sigortası primlerinin İŞKUR tarafından karşılandığını ifade etti.

 Covid-19 pandemi sürecinde İŞKUR tarafından işletmelerle yapılan bu tarz işbirliklerinin çok önemli olduğunu belirten Bozkurt, İŞKUR olarak Aktif İş gücü politikalarıyla sunulan teşvik ve destekler ile tüm firmaların yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.