Domates’te, Fiyatı da, Üretici de Don’du
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıDomates’te, Fiyatı da, Üretici de Don’du

Yurt genelinde son 1 haftadır yaşanan aşırı soğuk havalar en çok çiftçiyi etkiledi. İlçemizde örtü altında domates yetiştiriciliği yapan çiftçiler ‘’Don’’ tehlikesine karşı serada soba yakıp don nöbeti tutuyor.

Domates’te, Fiyatı da, Üretici de Don’du
Bu içerik 4243 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

İlçemizde seralarda sıcaklığın dün gece sıfırın altına düştüğünü dile getiren Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, çiftçilerin geceyi uyumadan geçirdiğini söyledi. Çiftçilerin kendi imkânlarıyla seralarını ısıtmaya çalıştığını belirten Şahin, “Serada yetiştirilen domateslerin soğuktan etkilenmemesi için özellikle kömür ve odun yakılarak ürünler korunmaya çalışılıyor’’ dedi.

 

İhracatın olmaması, iç tüketimin de  azlığından şikayet eden Şahin, ‘’Üreticilerimiz bin bir emekle domatesi yetiştiriyor ancak para etmiyor. Geçen yıl aynı dönemde domatesin kilosu 2 lira iken bu yıl ise 70-80 kuruşa zor alıcı buluyor. Domates para etmese de üreticilerimiz bu ürünü kendi çocuğundan ayırt etmeyerek soğuktan korumak için serada sabahlıyor’’ diye belirtti.

Erdemli kırsalı hariç merkezde 20 bin dönüm arazi üzerine kurulu örtü altı serada yılda yaklaşık 2 bin ton domates üretimi yapılarak ülke ve bölge ekonomisine büyük katkı sağladığına dikkat çeken Şahin şöyle konuştu:

‘’Geçen yıl aynı dönemde domatesin kilosu 2 liradan satıldı. Bu yıl ise 70-80 kuruştan alıcı bekliyor. Domatesin kilosu 1lira 50 kuruştan aşağı düştüğünde üretici zarar ediyor. Şu andaki fiyatlar maliyeti bile karşılamıyor üreticilerimizin durumu vahim. Çünkü girdi maliyetinin yanı sıra ısıtma maliyeti de dövizdeki artış nedeni ile her geçen gün artıyor.’’

Serada domates üreticisi Saffet Sezer ise, Meteorolojinin Zirai Don uyarısı ile serada soğuğa karşı nöbet tuttuklarını belirterek, ‘’Serada yetiştirdiğimiz domateslerde bizim evladımızdan birisi. Kendimiz ya da evladımız hastalansa belki geçer diyerek ilaç alamıyoruz ancak bunda ihmale gelmiyor anında bakmak gerekiyor. Meteoroloji zirai don uyarısı verdi biz de serada nöbete başladık. Hava sıcaklığı eksi 3 dereceye kadar düştü. Sobalar yanmaz ise seradaki ürünleri soğuk vurur ve kurtaramayız. Bizim için seradaki domates evdeki küçük çocuktan farksız her ikisini de üşütmemek için çalışıyoruz. Fiyatlar iyi olmasa da bu nimeti korumak zorundayız çünkü bizim rızkımız bundan’’ diye belirtti.

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi