GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-05-2020 21:10   Güncelleme : 02-05-2020 21:19

Erdemli’ye 2 Gündür Yağan Dolu’nun Bilançosu Çok Büyük

Erdemli’de doludan zarar gören çiftçilere Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, AK Parti İlçe Başkanı Serdal Kaya, MHP İlçe Başkanı Fatih Serin, Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, İlçe Tarım Müdürü Mesut Yıldız, geçmiş olsun ziyaretinde bulunken, İlçe Tarım Müdürlüğü görevlilerince hasar tespit çalışmaları yapıldı.

Erdemli’ye 2 Gündür Yağan Dolu’nun Bilançosu Çok Büyük

Erdemli ilçesinde 2 gündür devam eden şiddetli dolu yağışı etkili olmayı sürdürüyor.

İlçeye bağlı Esenpınar, Veyselli, Harfilli, Aydınlar, Tozlu, Sarıkaya Yeniyurt, Güzeloluk ve Tapureli Mahallelerinde de yer yer dolu yağışı etkili oldu. Yağış dolayısıyla meyve ve sebze tarlalarında zararlar oluştu.

Dolu afeti yaşayan Esenpınar Mahallesinde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından ön hasar tespit çalışmalarına başlandı.

İlk belirlemelere göre dolunun tül örtülü tesislerde yüzde 80 ve üzeri zarara yol açtığı, üzeri açık bahçelerde ise yüzde yüzlere varan zarara sebep olduğu belirlendi.

Dolu yağışından etkilenen çiftçileri MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, AK Parti İlçe Başkanı Serdal Kaya, MHP ilçe Başkanı Fatih Serin, Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Baki Şimşek, çiftçileri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Doludan etkilenen elma ve kivi ağaçları ile açıkta sebze üreticilerinin gördükleri zararı Tarım Bakanlığına ileteceğini ancak çitçilere acilen nakit para yardımının yapılması gerektiğini söyledi.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da ziyarette üreticilerin yanında olduklarını ifade etti.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, üreticilerin büyük bir afet yaşadığını belirterek üreticilerin yanında olduklarını el birliği ile bu afetin altından kalkacaklarını kaydetti.

AK Parti Erdemli ilçe Başkanı Serdal Kaya, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mesut Yıldız ile birlikte ön hasar tespit çalışmalarına katıldı.

Burada bir bilgilendirme yapan Mesut Yıldız, ön hasar tespit çalışmalarına başladıklarını belirterek, "Genellikle üzeri açık kivi bahçelerinde üzerinde tül olmadığı için yüzde 100'lere varan hasar var. Yani artık bu yıl ürün alma şansı kalmamış olduğu görülüyor. Üzerine tül çekilen elma bahçelerinde de yüzde 80 ve üzerinde zarar oluşmuştur. Ön tespitlerin ardından kişi bazlı tespit çalışmalarımızı da önümüzdeki cuma gününe kadar tamamlamayı düşünüyoruz" dedi.

AK Parti Erdemli ilçe Başkanı Serdal Kaya ise, "Açıkta yetiştirilen elma ve kivilerde yüzde 80 ve üzerinde zararlar olduğunu gördük. Bu yıl ve hatta önümüzdeki yıl bile meyve veremez. Üzeri örtülü olanlarda da göçmelerin olduğunu görüyoruz. Konuyu milletvekillerimize, bakanımıza ileteceğiz. İnşallah devletimiz tüm imkanlarıyla seferber olacak. Çiftçilerimize geçmiş olsun diyoruz" şeklinde konuştu.

Esenpınar Mahallesinde tül ile örtülü bahçede elma üreticiliği yapan Ömer Geçit, "Dolu afeti sonucu bahçemizin durumu ortada. 2020 yılında elma namına köyden bir şey alamayacağız. Dolu bizim olduğumuz bölgeye ceviz büyüklüğünde 2 saatten fazla yağdı. Çatısı, tülü, meyvesini hesaplayınca 100 bin lira zararım var" dedi.

Yağış esnasında bahçede olduklarını anlatan Fatma Geçit ise, şiddetli yağışa bahçede yakalandıklarını ve güçlükle eve sığındıklarını belirtti. Geçit, dolu sebebiyle zarar gören elma bahçelerinin tek geçim kaynakları olduğunu da dile getirdi.