EKONOMİ
Giriş Tarihi : 17-04-2020 14:55

Limon Üreticileri Limon İhracaatının Biran Önce Açılmasını İstiyor

Türkiye Limon İhracaatının %65’inin Üretildiği Erdemli’de Üreticiler Limon İhracaatının kısıtlanmasına tepkilerini sürdürüyor. Erdemli Ticaret Odasında toplanan Limon üreticileri bir açıklama yaparak yetkililerden limon ihracatının biran önce açılmasını istediler.

Limon Üreticileri Limon İhracaatının Biran Önce Açılmasını İstiyor

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odasında Başkan Orhan Sarı evsahipliğinde biraraya gelen Silifke Ticaret Odası Başkanı Nurettin Kaynar, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursen Şahin, Topal Narenciye Ramazan Topal, Özyaşarlar Narenciye Erdoğan Yaşar ve Üretici Adnan Evci bir basın açıklaması yaptılar.

Yapılan Basın Açıklamasında şunları kaydettiler; “07 Nisan 2020 tarih ve 31092 sayılı Resmi Gazetede Ticaret Bakanlığı’ndan yayınlanan limon ihracına ilişkin tebliğ ile limon ihracatı ön izine bağlanmıştır.

Birinci hasat döneminde kesilen ve şu an Ürgüp depolarında bulunan 5-5.5 milyon sandık (100 bin ton) ve bölgemizdeki depolarda bulunan 70-80 bin ton civarındaki limon dikkate alındığında mevcut limon stoğunun daldaki kesilmeyenlerle birlikte 170-180 bin ton olduğu bilinmektedir.

Normal zamanda 35-40 bin ton aylık tüketim olduğu düşünülmektedir. Fakat Koronavirüs ten dolayı kapanan işletmeler restaurant, cafe, toplu tüketim yerleri ve önemli bir potansiyel olan turizm sektörü otel,motel ve restaurantların da tüketim rakamlarını girmeyeceği düşünüldüğünde iç tüketimin 20-25 bin ton dolayında olacağı düşünülmektedir.

Özellikle 2. Hasat döneminde kesilen ve bölgemizdeki depolarda bulunan limonların çürüme riski ve iç kararmasından dolayı ekonomik değerini kaybedeceğinden ivedilikle ihracata gönderilmesi gerekmektedir.

İç tüketimin 100 bin ton dolayında olması düşünüldüğünden 60-70 bin ton limonun ihraç edilmesi, ihracatçılarımızın tüccarlarımızın ve üreticilerin mağduriyetlerini giderilmesi ve ihracat bağlantılarını yerine getirilmesi Pazar kaybının önlenmesi açısından önemlidir.

Ayrıca üretici ve tüccarlarımızdan 4-5-TL ye alınan limonun maliyeti kesim ambalaj, lojistik ve depolama dahil bu rakamın üzerinde olduğundan, iç pazarlarda ulusal ve büyük çaplı marketler tarafından 13-15 TL’ye satılmasının önüne geçilmesi, hem üreticilerimizin hem de tüketicilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi bakımından önemlidir.

Özetle ihracatın önü açılmadığı takdirde ihracatçılarımız, tüccarlarımız ve en önemlisi üreticilerimiz çok ciddi oranlarda maddi manevi zararla karşı karşıya kalacaklar, ihracat yasağı devam ederse gelecek sene yaz dönemi için lazım olan limonu depolayacak üretici ve tüccar bulamayacağımız gibi yeni dönem üretimde de ciddi sıkıntılar olacaktır.

Sonuç olarak koranavirüs afeti yaşadığımız bu süreçte iç piyasanın ihtiyacından daha fazla ürün üreticimizin depolarında mevcut durumdadır.”