EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-04-2020 00:48   Güncelleme : 13-04-2020 01:33

Limon İhracatı Yeniden Başlasın

Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, Meclis Başkanı Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte ilçenin ana geçim kaynağı olan limona getirilen ihracat kısıtlamasının kaldırılmasını ve ihracaatın biran önce başlamasını istediler.

Limon İhracatı Yeniden Başlasın

Oda Meclis Başkanı Aşkın Şahin ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte limon hasadı yapılan bahçeleri ziyaret eden Rasim Şahin, Limon fiyatının yükseliyor gibi görünse de ihracatın kısıtlanması ile bu yükselişin de durduğunu belirtti.

Limonda ihracatının yeniden başlamasına yönelik gazetecilere açıklamalarda bulunan Rasim Şahin şunları ifade etti:

‘’Yeni tip koronavirüs (kovid-19) nedeni ile limon ihracatı biranda durdu. İhracatın durması üreticilerimizi kötü yönde etkiledi. İçte tüketim azaldığı gibi ihracatta durdu. Bin bir emekle yetiştirilerek dinlenmeye alınan limonun biran evvel ihraç edilmesi gerekiyor. Eğer limonlarımız bir iki ay içinde ihracatı açılmaz ise bu ürünler çürüyecek ve heba olup gidecek. Bu nedenle çiftçilerimiz ihracatın biran evvel açılmasını istiyor.’’

Erdemli genelinde 89 bin dönüm arazide limon üretimi yapıldığını kaydeden Şahin, bu yıl 350 bin ton limon rekoltesi beklendiğini kaydetti.

Şahin, üretilen limonun 200 bin tonunun ihracat ve yaz döneminde iç piyasaya sürülmek üzere Ürgüp’teki soğuk hava depolarına yani yatağa alındığını belirtti.

Eldeki mevcut limonun hem ihracata hem de yurt içi tüketime yetecek seviyede bulunduğunu ifade eden Şahin, ‘’Türkiye’de yetişen limonun yüzde 65’ini Erdemli ilçemiz üretmekte bu da hem ülke hem ilçe ekonomisine büyük katma değer sunmaktadır’’ şeklinde konuştu.

Limonun dalında 3,5 -4 lira arasında, depoda dinlenmeye alınan limonların ise 5 lira 50 kuruştan satıldığını belirten oda Meclis Başkanı Aşkın Şahin, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerde ise limonun 12 lira gibi bir fiyattan satılarak haksız kazanç elde edildiğine dikkat çekti.

Ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçildiğinin altını çizen Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Ziraat Mühendisi Aşkın Şahin’de şöyle konuştu:

‘’Yüce Allah’ım vatanımızı, milletimizi ve tüm çiftçilerimizi bu lanet virüs den korusun. Ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet hastalarımıza acil şifalar diliyorum. Dünyada limon ihracatının yüzde 17’si Türkiye’den yapılırken bunun yüzde 80’i Mersin’den, Mersinde üretilen limonunda yüzde 65’i Erdemli ilçemizde yetişmektedir. Bölgemizde Küt diken, Lamas ve Molla Mehmet yani Aydın çeşidi Limonlar ağırlıkta yetişmektedir. Ekim ayında başlayan hasadımız Nisan ayı sonuna kadar devam etmektedir. Bu süre içerisinde bahçeden pazara direk ürünleri sevkiyat Etsek te süre yetmiyor, ürünlerimizi bitiremiyoruz. Bölgemiz yarım asrı geçkin bir süredir dünyada eşi benzeri olmayan natürel bir depolama sistemini uygulayıp yatak ve dinlenme limonun merkezi olmuştur. Bin bir emekle yetiştirilen limonlarımızı uygun nem ve sıcaklık koşullarında nakış nakış, ilmek ilmek işleyip bin bir zorlukla adeta bir sanat eseri ortaya çıkarıp sandıklarımıza paketliyoruz. Doğal depolarda ve soğuk hava depolarında hasadından tüketimine kadar muhafaza ediyoruz. Hiçbir şey görüldüğü gibi değil. İlk paketleme yaptığımız an 7,8 mm olan kabukları zamanla 1,2 mm kadar düşüyor en ufak bir hatadan dolayı çürüme yapıp fire veriyor. Dünyada İspanya, İtalya, Fas, Tunus, Çin, Yunanistan ile hemen hemen aynı dönemde hasada başlayıp dünya piyasasında karşılaşıyoruz, Nisan ve Mayıs ayında tam bu dinlenmiş limonlarımızı satacağımız zamanda ise Güney Afrika başta olmak üzere Arjantin ve Bolivya gibi ülkelerle dünya pazarında yarışıyoruz.’’

Mersin limonu artık ihracatta şehirlerle değil ülkelerle yarışıyor diyen Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Aşkın Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘’Limon üreticimiz de, tüccarımız da ihracatçımız da çok çile çekti. Bin bir emekle üretilen limonlarımız ilaç kalıntısı var diyerek imha edildi. Yeri geldi gümrük kapılarında limanlarda uzun süre bekletilip ürünlerimizin çürümesi sağlandı. İhracat yapan firmalarımızı paketleme, hijyen, lojistik olarak yıpratmaya çalıştılar tüm bunlara rağmen Türk üreticisi bıkmadı ve ısrarla en kaliteli ürünü yetiştirmeye çalıştı. Aşırı maliyet artışına rağmen üretmekten geri kalmadı. Balkan ülkelerinde, Ortadoğu’da Rusya’da Avrupa’da büyük Pazar’lar oluşturduk. El Ele vererek Türk limonunu marka yaptık. Tam para kazanacağımız, ülke ekonomisine katkı sağlayacağımız yeni Pazarlar oluşturduğumuz bu günlerde limon ihracatı durduruldu. Kimi ihracatçılarımız termin ile çalışıyor, bağlantıları durdu. Yeni Pazarlarda sözlerini yerine getiremiyorlar ellerindeki ürünler çürüme noktasına geliyor. Tahsilatta sorunlar yaşanıyor elimizde bulunan pazarları kaybetme noktasına geliyoruz. Ülke olarak olağanüstü bir süreçteyiz çoğu lokantalar kapalı, pazarlar kapalı, oteller kapalı yani iç tüketim de her seneye göre azalma olacak. Resmî tapulu kayıtlarımız haricinde 2b, hazine ve orman vasfını yitirmiş arazilerimizde de üretim yaptığımızı kimse unutmasın. Elimizdeki limon ülkemize kat kat yeter yetkililerden en az Mayıs ayı sonuna kadar ihracatın açılmasını talep ediyoruz. Yoksa bölgemiz her açıdan zarar görecek binlerce çiftçimiz zarar edip, gelecek senelerdeki yapılacak üretimi olumsuz etkilenecek. Şu an üretimin merkezi limonun başkenti Erdemli’de limon kg 4 ile 5 lira arasında. Marketlerde 10 TL’nin üzerinde satıldığını duyuyoruz bu sorun çiftçilerimize asla mal edilmesin. Bu zor süreçte her türlü olumsuzluğa rağmen hasadından tüketimine kadar 10 ay Elinde limon bulunduran üreticilerimize teşekkür ediyorum.

C vitamini deposu olan ve içerisindeki antioksidanlar sayesinde bin bir derde deva olan Türkiye’yi limonda dış güçlere muhtaç bırakmayan Erdemli çiftçisine EZO Meclis Başkanı olarak teşekkür ediyorum. Bizler 20 bine yakın üyesi bulunan Erdemli Ziraat Odası Yönetimi ve Meclisi olarak her platformda bu sorunun giderilmesi için gece gündüz gayret gösteriyoruz. Bölge milletvekillerimize, tarım bakanımızı bu konuda daha duyarlı olmayı istirham ediyorum.

ESKİDEN HASTA ZİYARETİNE LİMON GÖTÜRÜLÜRDÜ

Erdemli Ziraat odası Başkanı Aşkın Şahin, limonun sadece C Vitamini ürün ve anti oksidan olmadığını aynı zamanda eskiden bir hasta ziyaretine gidildiğinde mis gibi kokan mendil içinde limon götürüldüğünü söyledi.

Aşkın Şahin o güzel hasleti şöyle anlattı:

‘’Limon güzel kokulu, mikrop kırıcı gibi birçok özelliğinden dolayı Osmanlı döneminde insanlar hasta ziyaretine giderken temiz ve zarif işlemeli mendille limonları sarıp görürlerdi. Şimdilerde bu güzel gelenek şimdilerde limon kolonyasına bıraksa da bu güzel geleneği yaşatmak gerekmektedir. Gittiğiniz hasta ziyaretine limon götürün diyoruz.’’