GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-04-2020 19:06

Erdemli’de Sokak Hayvanları Unutulmadı

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefliği yeni koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında aç kalan sokak hayvanlarına 100 kilo mama verdi, sağlık kontrolünden geçirdi.

Erdemli’de Sokak Hayvanları Unutulmadı

Yeni koronavirüs (covid-19) tedbirleri kapsamında vatandaşların dışarı çıkaması nedeni ile sokak hayvanlarının aç kaldığını belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin beraberinde kurum veteriner hekimi Ayşe Dülger ile birlikte önce hayvanları sağlık kontrolünden geçirilmesini sağladı, ardından da 100 kilogram mama dağıtımını gerçekleştirdi. Sokak hayvanlarına mama verilmesi çalışmasına Hayvan Hakları Savunucusu Semih İğdigül de katıldı.

Erdemli Sahil Parkındaki parkta ve sokak arasında bulunan sokak hayvanlarına yönelik mama verme ve sağlık kontrolünden geçirilme ile ilgili bilgi veren Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin, bu çalışmayı yıl boyunca yürüteceklerini söyledi.

Yeni koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında vatandaşların dışarı çıkamadığını bu nedenle de halk tarafından beslenen sokak hayvanlarının aç kaldığını belirtti. Sokak hayvanlarının aç kalmaması için Hem Tarım ve Orman Bakanlığının hem de İçişleri Bakanlığının talimatları doğrultusunda sokak hayvanlarına yemleme çalışması yürütüldüğünü ifade eden Çetin, bu çalışmalarına Hayvan Hakları savunucusu vatandaşların da katıldığını kaydetti.

Kurum veterineri Ayşe Dülger ise sokak hayvanlarına yönelik yemleme çalışması esnasında hayvanları sağlık kontrolünden geçirdi. Dülger, sokak hayvanlarının sağlıklı olduğunu belirtti.

Hayvan Hakları Savunucusu Semih İğdigül ise bu uygulamanın tüm yurt genelinde yapılmasını istediklerini belirtti. Vatandaşlara da seslenen İğdigül, ‘’Evlerinizden çıkmayın ancak yemek artıklarını ve suyu bir kap içinde kapınızın önüne bırakarak can dostlara veriniz’’ diye çağrıda bulundu.