Amman Dikkat Hasta Olmayın!!
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıAmman Dikkat Hasta Olmayın!!

Havaların soğuduğu bu günlerde uzmanlar uyarıyor tedbirli olalım, dikkat edelim. Hasta olmayalım.

Amman Dikkat Hasta Olmayın!!
Bu içerik 2108 kez okundu.

Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Oğuz Ulu, soğuk kış günlerinde kapımızda hazır bekleyen üst ve alt solunum yolu hastalıkları, grip, zatürre hatta hipertansiyon gibi hastalıklarla ilgili bilgiler verdi.

Kış mevsiminde sıkça yaşanılan hastalıklar ve bu hastalıklara karşı alınması gereken önlemler konusunda uyarılarda bulundu. Hastalıkla ilgili yapılacak olan aşıların mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiğini ve hastalığın tanısı ve takibinin önemli olduğunu belirten Dr. Ulu, “Türkiye'de 18 yaşından büyükler her 3 kişiden birinde hipertansiyon mevcut. Hipertansiyon tanısı çok önemli, çünkü kalp-damar hastalıklarımızı etkiliyor. Hastalarımızın en ufak bir şikâyeti hipertansiyonun habercisi olabilir. Bu nedenle bir sağlık kuruluşunda hipertansiyon takipleri düzenli olarak yapılmalı. Hipertansiyon ve iskemik kalp hastalığı tanısı ile takip edilen hastalarda, aynı diyabet vakalarında olduğu gibi kışa girerken kontrolden geçmeleri çok doğru olacaktır” dedi.

AŞILAR DOKTOR KONTROLÜNDE OLMALI!

Kişilerin istediği zaman aşı olmalarının doğru olmadığının altını çizen Dr. Ulu, ''Kişi, grip ve zatüre aşılarını olmadan önce doktor muayenesinden geçmeli ve doktor kontrolü altında olmalı. Kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonları, akut sinüzit vakaları ve akut tonsillitler sık sık olacaktır. Bu hastalarımızın kendi kendine, evinde bulunan ilaçlarla geçiştirmesi ve doktora başvurmadan kullanması doğru değildir. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi, komplikasyonların olma sıklığını azaltır. Eğer bir şahıs, kış mevsiminde en az 3 veya daha fazla üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor ise daha detaylı kontrollerden geçmeli ve araştırılmalıdır. Örneğin, bir septumdeviasyon olabilir ve bir KBB uzmanı tarafından ameliyat olması gerekebilir. Dolayısıyla KBB muayenesi olmalı'' ifadelerini kullandı.

erdemli ajans kış hastalıkları
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Polis Çekirgeleri Zıplatmadı
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Şeytan Köprüsünde 10 Günlük Bebek Bulundu
Futbol Şenliği Başladı
Futbol Şenliği Başladı
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi
Aile Destek Merkezine Büyük İlgi