GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-03-2020 17:18   Güncelleme : 30-03-2020 17:36

Erdemli’de Fındık Büyüklüğünde Yağan Dolu’nun Tarıma Zararı Büyük

İlçede akşam ve sabah erken saatlerinde meydana gelen dolu yağışı, Hacıhalil Arpaç, Sarıyer, Çeşmeli, Karayakup, Sinap, mahallelerindeki narenciye bahçeleriyle şeftali, kayısı, erik, avokado ağaçlarında ve açıkta üretilen sebze alanlarında büyük zarara yol açtı.

Erdemli’de Fındık Büyüklüğünde Yağan Dolu’nun Tarıma Zararı Büyük

İki gündür aralıklarla yağan dolu yağışından en fazla etkilenen Sarıyer Mahallesi Muhtarı Bekir Demiraslan, ‘’Aniden bastıran ve yaklaşık 15 dakika süren dolu yağışı nedeni ile narenciye ağaçlarında ne çiçek kaldı ne de yaprak kaldı. Yaklaşık 2 bin dönüm arazide dikili narenciye ağaçları etkilendi.

Öyle ki açıkta yetişen kayısı ağaçlarında meyveler dolu yağışı nedeni ile parçalandı ve kararmaya başladı. Dolu meyveleri parçaladı. Özellikle narenciye bahçelerinde hasar çok büyük. Doludan etkilenen bölgelerde çiçekleme olduğu için gerekli ilaçlama da yapılamıyor. Çiftçilerimiz ne yapacağını bilemiyor. Yetkililerin yardımlarını bekliyoruz’’ dedi.

Üreticilerden Osman Demirbaş, dolu yağışının ağaçlarda ne çiçek bıraktığını ne de meyve bıraktığını belirterek, ‘’Allahtan gelen afete yapacak bir şey yok ancak, yetkililer gerekli incelemeleri yaparak yapılması gerekenleri zaman geçirmen bizlere iletmeli. Öyle ki dolu kayısı ağaçlarındaki meyveleri tamamen parçalamış ve zedelemiş’’ diye belirtti.

Limon bahçesinde dolu yağan ve ağaçların yaprakları ile yeni sürgünlerin parçalandığını belirten Fatma Demiraslan ise, şöyle konuştu:

‘’Mahallemize yağan dolu yağışı limon bahçelerindeki ağaçların yapraklarını adeta çırptı. Yağan dolu ceviz, fındık ve iri nohut büyüklüğünde. Açık yerler ve bahçemizin içerisi yağan doludan dolayı kar yağmış gibi oldu.’’

Dolu yağışı sonrası yol kenarları beyaza bürünmesini fırsat bilen çocuklar dolu ile oynarken bazıları ile dolunun hızlı yağdığını ve 15 dakika sürdüğünü belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, bölgede hasar tespit çalışması başlattı.

Önceki gün de Karahıdırlı, Kösbucağı ve Dağlı mahallelerine yağan dolu tarım alanlarına zarar vermişti.