GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-03-2020 18:06

Erdemli Müftülüğünden Büyüklerimizin Evlerine Sıcak Yemek

Diyanet İşleri Başkanlığı uhdesinde 81 ilde oluşturulan "65 Yaş Üstü Vefa Sosyal Destek Grubu" Erdemli’de 65 yaş üzeri büyüklerimize ve kronik hastalıkları olanların evlerine sıcak yemek hizmeti vermeye başladı.

Erdemli Müftülüğünden Büyüklerimizin Evlerine Sıcak Yemek

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunanların sokağa çıkmaları kısıtlandı. Bu durumda olan ve tek başına yaşayan, ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların mağdur olmaması için Erdemli Müftülüğü Aşevi yemek dağıtımına başladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Erdemli İlçe Müftüsü Dr. Hayri Erenay, ‘’Erdemli Müftülüğümüzün koordinesinde Türkiye Diyanet Vakfı ve Erdemli Din Gönüllüleri Derneğimiz ile birlikte 2015 yılından itibaren yapmış olduğumuz aşevi hizmetini Koronovirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan insanlarımızın evlerine üç çeşit sıcak yemek götürerek devam ettiriyoruz.’’ Dedi.

Dr. Erenay, ''Toplumsal dayanışmanın kültürümüzdeki en güzel örneklerinden biri olan, teknik ekipman ve hijyen bakımından modern tesis standartlarına sahip olan aşevimiz, kapasitesi ölçüsünde ihtiyaç sahiplerine yıl boyunca hizmeti veriyor. Aşevimizdeki hazırlanan tüm yemekler kendi aşçılarımız tarafından pişirilmekte olup kuru gıdalar, sebzeler, meyveler ve etler vatandaşlarımız ve iş insanlarımızın bağışları ile temin edilmektedir.

Türkiye genelinde Erdemli İlçe Müftülüğü Aşevi tek örnek olarak biliyoruz diyen Dr. Erenay, Tüm dünyayı etkisi altına alan koronovirüs tedbirleri kapsamında devletimiz 65 yaş ve üstü ile kronik hastalıkları bulunan vatandaşlarımızın sağlıkları açısından dışarı çıkmalarını kısıtladı. Bu insanlarımızın ihtiyaçlarını gidermek için oluşturulan Vefa Sosyal Destek grubuna Erdemli İlçe Müftülüğü, Diyanet Vakfı Erdemli Şubesi ve Erdemli Din Gönüllüleri Derneği olarak katkı sağlamaya çalışıyoruz. İlçemizde ihtiyaç sahibi, 65 yaş üstü ve rahatsızlığından dolayı dışarı çıkmaları sakıncalı olan yaklaşık yüz ailemizin evine sıcak yemekleri Diyanet Vakfımızın araçları ve din görevlilerimiz aracılığıyla ulaştırıyoruz. Her mahallemizde ki din görevlimizi görev mahallinde koordinatör olarak görevlendirdik. Bu görevlilerimiz öncelikle görev yerlerinde bulunan 65 yaş üstü bakıma muhtaç, kimsesi olmayan yaşlılarımızın tespitlerini yaptılar. Tespiti yapılan kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Vefa Sosyal Destek Grubunu bilgilendirerek ihtiyaçların yerine getirilmesini sağlıyoruz.’’ Dedi.

Bu sıkıntılı süreci birbirimize destek olarak aşacağımıza inanıyoruz diyen Dr. Erenay, devletimizin almış olduğu tedbirlere riayet edildiği takdirde daha çabuk hayatımızın normale döneceğini düşünüyorum. Her kayıp, sen, ben veya sevdiklerimizden birisi olabilir. Önemli olan sayılar değil, sevdiklerimizle birlikte yaşayacağımız hayat. Onun için ricamız Evde Kal Sağlıklı Kal Diyoruz.’’ Dedi.